Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

Home | Links | Message Board |  | 2011-12 Info | Washington Hall of Champions

Email Site Admin   |   HS Rankings 2011-12   |  2011-12 HS  | 2011-12 College    |   Events/Camps

Information on how to advertise on this site

Click here for new 2012-13 site

 

 

 

 

 

Rotated ads 12/18/12  top to bottom

 

 

2002 WASHINGTON STATE
KIDS FREESTYLE CHAMPIONSHIPS
EAST VALLEY HIGH SCHOOL – SPOKANE, WASHINGTON

 

Pee Wee Division

 

 

 

 

 

 

WEIGHT CLASS 1ST 2ND 3RD 4th 5th 6th
A Kalya Miracle – Oak Harbor King Of The Rock

Matthew Floresca – Rhino

Bryson Beard – Spokane Spartans Carson Graham – Vipers    
B Marisa Blau – Steelclaw James Garcia – Renton Ruffians Christian Villani – USA Everett

 

   
C Bobby Reece III – NWWC Brennan Barlow – Oak Harbor King Of The Rock Christian Masterson – Sons Of Thunder

Hayden Stevens - Vipers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bantam Division

 

 

 

 

 

 

WEIGHT CLASS 1ST 2ND 3RD 4th 5th 6th
40 Blake Beard – Spokane Spartans Andrew Bosch – Hot Shots        
45 Dalton Gilman – USA Sultan Beau Gleed – Moses Lake Jake Garrick – Shelton Maranda Blau – Steelclaw Sheldon Moore – Cheney Mat Hawks Colton Cole – High Voltage
50 Luke Seth Garcia – Renton Ruffians Zachary Pohren – USA Everett Rylon Kolb – Twin City Mark Noah Garcia – Renton Ruffians Wyatt O’Mally – Hot Shots Micael Moniz – Unattached
55 Jimi Smith – Mat Rat Tracy Hall – SWWWC Brandon Davidson – USA Everett Travis Ayers – Tri Cities Jake Valarde – NWWC Spencer Jones – Toro
60 Steve Call – SWWWC Brandon VanAllen – Mat Rats Gabriel Davis – Pullman A.J. Milyard – NWWC A.J. Schmitt – Yak Attack  
65 Jordan Rogers – Snake River Shawn Berg – Arlington Tanner Foster – Blaine    

 

70 Taylor Watkins – USA Raptors Kole Sylte – Sultan    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Midget Division

 

 

 

 

 

 

WEIGHT CLASS 1ST 2ND 3RD 4th 5th 6th
50 Nick Sweeney – Viper Jomae Alewine – USA Everett  

 

 

 
55 Michael Baumgarden – Lakeside Dalton Dellinger – Concrete Cobras Irving Jaimel – Popeye Tyler Cortani – Peninsula Tyler Caldwell – Peninsula  
60 Taylor Hall – SWWWC Jordan Watts – Steelclaw Chad Caswell – SWWWC Brenton Beard – Spokane Jared Berlinger – Spokane Spartans Chris Berg – Arlington
65 Efrain Aguilar – Orting Aaron Brown – Mead Josh Lauderdale – Northside T.J. Skinner – Orting David Haas – Eastside Blake Adams – Maniac
70 Joey Denova – Toro Jesse Borcherding – NWWC Alysia Pohren – USA Everett Shawn Miracle – Oak Harbor King Of The Rock Joshua Villani – USA Everett James Lallas – Sons Of Thunder
75 Caleb Thornhill – Yelm Nikko Veltri – Orting Alex Woods – Mat Rats Chase Florez – Northside Brannigan Barlow – Oak Harbor King Of The Rock Andrew Price – Blaine
80 Cameron Diaz – Mat Rats  

 

 

 

 

87 Kell Johnson – Junkyard Dogs Eric Kinder – Cyclones Yelm Tyler Dellinger – Concrete Cobras Alex Sohl – Vashon “Rock” Wrestling Garrett Whitney – Steelclaw Andrew King – USA Everett
103 Kely Grove – USA Sultan          
112 Chris Nunez – Barracudas Chris Green    

 

 

120 Brandon Studer – Eastside

 

 

 

 

 

120+ Austin Arredondo – Twin City Jimmy Lindenstein - USA Everett  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novice Division

 

 

 

 

 

 

WEIGHT CLASS 1ST 2ND 3RD 4th 5th 6th
60 Jason Baker – SWWWC Patrick Mucha – Perpetual Motion Chase Caswell – SWWWC Ryan Floresca – Rhino    
65 Zack Zweifel – USA Everett Shane Hunt – USA Everett Kenny Sanders – Ellensburg Andy Zuniga – USA Everett Jacob Lauderdall – Northside

Blaine Inman – Kitsap Ironman

70 Sam Ottow – USA Everett Peter Haas – Eastside BJ Alewine – USA Everett Cole Kightlinger – SWWWC Jason Schuele – SWWWC Eddie Protzeller – Vashon Island
75 Jim Belleville – Mat Rats Michael Haas – Eastside Boone Skinner – Orting Cougars Daniel Swain – Grizzly Rogen Lopez – Vashon Island Bryan Baumgarden – Lakeside
80 John Thompson – Toro George King – USA Everett Trevor Eaton – Steelclaw Kevin Tao – Eastside Stephan Harvey – Mat Rat Ryan England – Lakeside
85 Michael McAlister – Eastside Derek Garcia – USA Everett Sam Villecas – Moses Lake Eric Jones – Toro Jacob Murray – USA Everett Anthony Rivera – Viper
90 Ethan Gourlie – Lakeside Josh Modson – Lake Stevens Mitchell Hintz – Junkyard Dogs Jeff Holland – Viper B ryce Hawkins – Sultan Wrestling  
95 Taylor Meeks – Orting Cougars Kyle Finkbonner – Sons Of Thunder Cody Wolff – Yak Attack Adam Collins – Northside    
100 Taylor Johnson – Eastside Tyson McGuffin – Columbia Chris Goforth – Eastside Paul Rivas – Walla Walla Chris Riggs – Oly. Mtns. Travis Turner – USA Sultan
105 Pete Solls – Rattlesnake Wrestling Reid Chivers – Lakeside – Nine Mile Darrell Price Jr. – Blaine Barracudas Cody Hainess – Moses Lake    
112 Casey Finnicum – Wrestling Rhinos Kris Jones – Steelclaw Mike Dempsey – Hot Shots

Zach Folden – Toro

Kyle Magana – Oak Harbor King Of The Rock

 

120 Justin Whitney – Steelclaw Kyle Jones – Steelclaw Loren Harry – Junkyard Dogs

 

 

 

130 Jack Clark – Grizzly Wrestling      

 

 

140 Brock Saxen – Toro William McLean – Blaine Barracudas  

 

 

 

140+ Tommy McLaughline – P.M. Mat Rats Sam Kenagy – USA Everett

 

 

 

 

140++ Jesse Mish - Vashon Island

Brad Thew – Grizzly Youth

Dane Tilley – Sons Of Thunder

 

 

 

140+++ John Burnham – Sons Of Thunder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schoolboy-Schoolgirl Division

 

WEIGHT CLASS 1ST 2ND 3RD 4th 5th 6th
75 Ty Howard – Eastside Zack Caulfield – Oak Harbor King Of The Rock  

 

 

 
80 Michael Mangrum – Toro Derek Crouter – Steelclaw Brian Owen – Viper Dustin Winter – Northside Andy Duncan – USA Everett

Phillip Buchman – Peninsula

85 Kelly Kubec – USA Everett Neal Ward – SWWWC Kai Bruno – USA Everett Sammy Bisbey – USA Everett Colin Blythe – Oak Harbor King Of The Rock Tanner Williams – High Voltage
90 Trevor Hall – SWWWC Bradley Sweet – Toro Sasha Jantz – NWWC Nich Uehara – South Sound Chase Fish – Viper Treston Devers – High Voltage
95 Shane Onufer – Orting Cougars Tyler Eaton – Steelclaw Kolten Dekoker – Twin City Mat Cats Sean Burke – Lake Stevens Adam Page – Anacortes Hawkeyes  
100 Eric Starks – SWWWC Andrew Johnson – Eastside Cameron Brearley – Sons Of Thunder Jesse Dellinger – Concrete Cobras Jacob Grillo – USA Sultan Rorry Studley – USA Everett
105 Peter Barnes – SWWWC David Howard – Eastside Zach Burnett – Lake Stevens Brett Stigull – Newport Grizzlys Taylor Perry – Sons Of Thunder Zack Schwab – Toro
110 Patrick Simpson – Anacortes Hawkeyes Dennis Parks – SWWWC Cody Call – SWWWC Brent Jones – Toro Andrew Browe – Yelm Jeff Lang – Oak Harbor King Of The Rock
115 Brandon Sitch – SWWWC Patrick O’Neil – USA Everett Bryce Fisher – Viper Micah Sohl – Vashon “Rock” Wrestling Adam Jones – Toro

Jareht Reavely – Columbia

120 Tim Whitley – Columbia Kai Van Leuven – USA Everett Derek Driscole – Twin City Tate Collins – Columbia Cody Nakano – Twin City Jesse Swenson – Viper
125 Andrew Buck – Wis Kids Samuel Anderson – Toro

Clete Hanson – Viper

Seth Morgan – Steelclaw

Jimmy Hayward – Northside

 

130 Justin Schuele – SWWWC Michael Holloman – Northsiders Jimmy Martin – Viper JD Kells – Omak Moutaineers Thomas Garcia – Grizzly Randal Milsom – Popeye
140 Jordan Frisbee – Steelclaw Phillip Uehara – South Sound Phillip Gannon – Viper Benji Martin – Yak Attack Tim McMullen – Unattached

Evan Dodson – Tri Cities

150 Mathew Miller – Hot Shots Luis Harry – Tonasket AJ Christianson – Rhinos Tyler Tolonen – Sons Of Thunder No Place Finisher – Due To Forfeit  
160 Ivan Merino – Popeye

Beau Cordova – Yelm Freestyle

Luke Robins – Columbia

Josh Shaw – Lakeside

Andrew Renninger – Oak Harbor King Of The Rock

 

160+ Cory Creighton – Wis Kids Ben Lukone – USA Sultan Blair West – Sons Of Thunder Nicholas Severns – Viper