Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

Home | Links | Message Board |  | 2011-12 Info | Washington Hall of Champions

Email Site Admin   |   HS Rankings 2011-12   |  2011-12 HS  | 2011-12 College    |   Events/Camps

Information on how to advertise on this site

Click here for new 2012-13 site

 

 

 

 

 

Rotated ads 12/18/12  top to bottom

 

 

WASHINGTON’S TOP RANKED WRESTLERS

Bantam-Schoolboy Division

2002-03 SEASON

Formatted for this site by Dave Gilbertson

Results compiled by the parents at

Northwest Washington Wrestling Club  (NWWC)

9/10/2003

Email Phil with comments or corrections

Top Ranked Criteria

ELITE WRESTLERS

2003 Washington Kids Rankings

Bantam (Top 10 out of 74 placers)

Rank

First Name

Last Name

Club

Weight

Points

1

Thomas

Kemp

Takedown Express

65

12

2

Kayla

Miracle

King of the Rock

45

11

Michael

Moniz

Takedown Express

60

11

4

Andrew

Bosch

Hotshots

40

10

Brandon

Davidson

USA Everett

65

10

Tyler

Denova

Bethel

75

10

Mikey

McFarland

Inglemoore

60

10

Bobby

Reese

NWWC

55

10

Keylen

Steen

Twin City

75

10

10

Dalton

Gilman

USA Everett

50

9

Midget (Top 10 out of 111 placers)

Rank

First Name

Last Name

Club

Weight

Points

1

Josh

Villani

USA Everett & Eastside

80

32

2

Steven

Hopkins

Hornet

50

24

3

Aaron

Brown

Viper

70

23

4

Jordan

Watts

USA Everett

70

20

5

Eric

Kinder

Yelm

112

18

6

Michael

Baumgarden

Lakeside

60

16

Nick

Sweeney

Viper

55

16

Garrett

Whitney

Steeleclaw

95

16

9

Easton

Hargrove

Tumwater

87

13

Justin

Sitch

Kelso

80

13

Novice (Top 10 out of 139 placers)

Rank

First Name

Last Name

Club

Weight

Points

1

Derek

Garcia

USA Everett

95

44

2

Dane

Tilley

Sons of Thunder

140++

28

3

CJ

Thompson

Bethel

80

22

4

Cody

Pohren

USA Everett

90

20

5

Jesse

Borcherding

NWWC

65

18

Shayne

Erickson

Bethel

112

18

Zachary

Folden

Bethel

120

18

Quanan

Gardner-Brigg

NW Disciples

140+

18

9

Efrain

Aguilar

Orting

70

15

Ryan

Jorgensen

Northside

100

15

School Boy / School Girl (Top 10 out of 181 placers)

1

Andrew

Buck

Wiz Kids

150

44

2

Eric

Starks

SWWWC

105

33

3

Kai

Bruno

USA Everett

110

29

Blair

West

Sons of Thunder

160++

29

Tony

Farrington

Team Extreme

85

29

6

Kevin

O'Neil

USA Everett

90

27

7

Benji

Martin

Yak Attack

160

23

8

John

Capen

Twin City

140

21

Dallas

Hintz

Moses Lake

100

21

Brandon

Richardson

NW Disciples

160+

21

 

Link to All wrestlers listed and their point totals