Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

Home | Links | Message Board |  | 2011-12 Info | Washington Hall of Champions

Email Site Admin   |   HS Rankings 2011-12   |  2011-12 HS  | 2011-12 College    |   Events/Camps

Information on how to advertise on this site

Click here for new 2012-13 site

 

 

 

 

 

Rotated ads 12/18/12  top to bottom

 

 

WASHINGTON’S TOP RANKED WRESTLERS

Midget-Junior Divisions

2003-04 SEASON

Compiled and formatted for this site by Dave Gilbertson

with help from Bob Jones, PJ Simpson, Kelly Roberts and Dave Allen

8/14/04

Worksheets showing scores of more wrestlers:    

Juniors    Cadets    Schoolboy    Novice   Midget    Bantam (no worksheet)    PeeWee

Email Dave G with comments or corrections

Top Ranked Criteria (Minimum of 7 points needed to make the top ranked list)

(I didn't track wins at regionals or nationals for Midget or Novice)

2004 Washington Rankings
Juniors
Rank Club Weight Points

Kyle Bounds

SWWC

152

29

Nathan Decker

Lake Stevens

125

28

Tyler Sherfey

Tri-Cities

145

27
Cody Leifheit Ferndale 171 27
Lester Brown Lake Stevens 135 25

Jonny Gilbertson

Lake Stevens

119

24

Cory Fish

Spokane Vipers

112

23

Kyle Bressler

Decatur

189

22

Evan Mattingly

Vashon Island

215

22

Jay Carlile

Battle Ground

215

21
 
Cadets    
Rank Club Weight Points

Brandon Sitch

Kelso 140

44

Patrick O'Neil

Lake Stevens 135

35

Kelly Kubec

Lake Stevens 112

34

Derek Altona

Ferndale 275

32

Michael Mangrum

Team X-Treme 105

29

Brian Owen

Spokane Vipers 98

27

Kurt Swartz

Vision Quest (Auburn) 145

27

Tony Farrington

Team X-Treme 91

25

Dallas Hintz (Tied for 9th)

Moses Lake 112

24

Justin Schuele (Tied for 9th)

SWWWC 171

24

 
Schoolboys
Rank Club Weight Points

Dustin Baldwin

Lakeside

185

39

Kevin O'Neal

Lake Stevens

105

38

Eric Jones

Team X-treme

115

34

Reid Chivers

Lakeside

145

32

Casey Finnicum

Greater Gold

165

29

Jim Belleville

Mat Rats

90

28

Tim Hester

Rhinos

165

26

Derek Garcia

Lake Stevens

100

25

John Thompson

Cougars

110

24
Josh Munson (tie for 10th) Lake Stevens 120 22
Dane Tilley (tie for 10th) Sons of Thunder (Bellingham) 205 22

CJ Thompson (tie for 10th)

Bethel

90

22
 
Novice
Rank Club Weight Points
Kevin McCanta

Eastside

100

36

Joshua Villani

USA Everett

80 30
Sean Datte

Eastside

120 30
Jimmy Lindenstein

Rhinos

140+ 24
Jesse Borcherding

NWWC

70 23
Chase Florez

Unattached

95 23
Nick Sweeney Spokane Vipers 60 18
Kelsey Hanson

SWWWC

95 18
Dean Rogers

SWWWC

140 18
Efrain Aguilar (Tie) Toro 80 17
Caleb Thornhill (Tie) Yelm 80 17
 
Midget
Rank Club Weight Points
Niklas Allen Steelclaw

120

18

Wade Weinert

Scorpians

75

16

Eric Soler

USA Everett

55

15

Ian Steen

Team X-Treme

70

14

Jesse Peterson

Lake Stevens

55

13

Cody Yeik

NWWC

65

11

Adam Burchet

NWWC

50

11

Caleb Johnson Blaine 112 11

Christian Derda (tie for 9th)

Wolverine

50

10

Humberto Acevedo (tie for 9th)

Yak Attack

87

10

Taylor Salzberg (tie for 9th)

Team X-Treme

60

10

 
Bantam
Rank Club Weight

Points

Bailey McBride Sno River Gators 40 12
Kayla Miracle King of the Rock 45 12
Mikole Hendricks NWWC 50 12
Bobby Reece NWWC 65 11
Ryan Christensen USA Everett 60 11
Spencer Oneil Toro 70 10
Nathan Allen SteelClaw 60 9
Zachary Volk Team X-Treme 55 9
Noah Cuzetto Rhinos 55 7
 
PeeWee
Rank Club Weight

Points

Trey Meyer

Viper-Spokane

43

12

Chris Hernandez

Sons of Thunder

87

12

Colton Van Pelt

Wiz Kids

49

12

Michael Soler

Rhinos

50

11

Kole Milyard

NWWC

58

11

Juan Navegos

Takedown Express

45

10

Bryce Harnbeck

Top Dog

39

10

Zachary Trujillo

Yak Attack

39

8

Tyler Schoonover

Yak Attack

50

8