Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

Home | Links | Message Board |  | 2011-12 Info | Washington Hall of Champions

Email Site Admin   |   HS Rankings 2011-12   |  2011-12 HS  | 2011-12 College    |   Events/Camps

Information on how to advertise on this site

Click here for new 2012-13 site

 

 

 

 

 

Rotated ads 12/18/12  top to bottom

 

 

Washington State High School

All-Division Rankings for 2006-07

By Dave Gilbertson

February 2, 2007 edition

 

The rankings have been updated based on the information I have received through February 2, 2007.  Some mentioned that the results after the top 5 may not be real accurate.  Guess what, they are right.  With wrestlers winning and losing to each other in the same tournament, it is hard to pick the order, past the top 5.  Don't worry too much about the order of 5-35 as it should be an honor just to be listed.  To be on here, you must have done something right.  Remember, if you beat someone on this list, e-mail me and you might make the list, or move up higher if you are already there.  I expanded the list this time to include up to 35 per weight.  This was due to the help of Phil Lercher who went and researched the 1A group as much as he could and I added more of those guys in here.  Not all weights have 35 listed and the order towards the bottom is tough.  Don't worry, people that do (and don't) belong will be sorted out starting with the district tournaments this weekend and continuing on into regionals and state.

A ranking may not change just because a lower ranked wrestler beat a higher ranked wrestler.  I will look at the circumstances of the matches and things such as getting caught in a head and arm for a pin will not necessarily drop someone down the lists, but a dominating win by points probably will move someone up.  Losing a close match is a  moral victory but by itself does not move you up in the rankings.  BEATING a ranked wrestler is what it is all about.  Feel free to email me (Dave Gilbertson) with info on a wrestler that you think should be ranked as the season progresses.  If you come across wrestling results that you can email to me, that will help with accuracy.  All verifiable results emailed to me will be posted on the 2007 HS page.  If Tournament directors will email me an HTML printout of bracket results from the computer program that ran their tournament, I will post those as well.  Remember, this is THE PAGE for high school results in Washington state, but I need lots of help with getting results to analyze and post.  Please remember that to move up (or get in) the rankings you need to beat a higher ranked wrestler, or do something special to get my attention.  If you see the wrong grade, school size or prior placing please contact me by e-mail listed above.

 

 

  103

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1 Nick Burnham - Black Hills 10 2 5 * *
2 Zach Zweifel - Lake Stevens 11 4 5 * *
3 Zeke Castro - Pasco 11 4 * * *
4 Justin Purvis - White River 11 3 8 * *
5

Camie Yeik - Olympic High

11

3

*

*

*

6 Kurtis Fenton - South Kitsap 12 4 * * *
7 Billy Richardson - Bremerton 11 3 * * *
8 Courtney Nalley - Davis 10 4 * * *
9 Luis Gomez - Wapato 11 2 * * *
10 Osmar Jaimez - Prosser 9 2 * * *
11 Tyler King - Auburn Mountainview 9 3 * * *
12 Garrett Mann - Orting 1 * * *
13 Steven Romero - Sunnyside 9 3 * * *
14 Adam LaFave - Clover Park * * *
15 Josh Heinzer - Lake Stevens JV 4 * * *
16 Fred Conde - Lakes 3 * * *
17 Stephen Cameron - Kentwood 12 4 * * *
18 Jordan LeClaire - Heritage 4 * * *
19 Eli Garza -  Southridge 3 * * *
20 Sujin Kraft-Oliver - Washougal 12 2 * * *
21 Hernon Cortez – Royal   1 * * *
22 Drew Hall - Colfax 12 1 * * *
23 Isah Garza - Toppenish 2 * * *
24 Colton Elliott - Oak Harbor 4 * * *
25 Patrick Benson - Yelm   3 * * *
26 Melissa Watkins - Camas 3 * * *
27 Sithu of Kennewick 7-4 4 * * *
28 Preston Broesch - Oroville 1 * * *
29 Skylar Davis – Zillah 1 * * *
30 Jeremy Wolf – Goldendale 1 * * *
31 Dillion Parker - Chelan   1 * * *
32 Frankie Jimenez – Warden   1 * * *
33 Ryan Norstadt – Lakeside   1 * * *

34

Preston Broesch - Oroville

 

1B

*

*

*

35 Simon Kipperberg 10 4 * * *
  112

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1

Derek Crouter - Sedro Woolley

12

3

1

1

3

2

JJ Garza - Toppenish

12

2

1

5

4

3

Isaac Romero - Sunnyside

11

3

2

2

*

4 Jacob Lauderdale – Lakeside 10 1 4 * *
5 Levi Zadorozny - Deer Park 11 2 2   *
6 Brandon Rodgers - Kentwood 11 4 * * *
7 Patrick Mucha - North Thurston 10 3 * * *
8 Tanner Teeples-Central Valley 11 3 2A Utah state champ 2006
9 Jacob Humphrey - Blaine 10 2 3 * *
10 Jason Gray - Enumclaw 10 3 3 * *
11 Alex Acosta - Bethel 11 4 8 * *
12 Nick Tennison - Rogers 4
13 Kameron Bitney - Puyallup

11

4

* * *
14 Mike Turner - Auburn Riverside 10

3

* * *
15 Kenny Sanders - Ellensburg 9 2 * * **
16 Milo Jimenez - Franklin Pierce 11 3 7 * *
17 Michael Takamura - Bellingham 10 2 * * *
18

Zach Nalley - Davis

10 4 * * *
19 Kyle VanHorn - Eastmont 11 3 * * *
20 Josh Martinez - Pasco 4 * * *
21

Andrew Walt - Cascade

12

4

*

*

 *

22 Kyle Heath - Mt Si 12 2 * * *
23 Jason Baker - Kelso 11 3 * * *
24 Tha Keo - RAL
25 Paul Their - Snohomish 12 4 * * *
26

Wally Alamaguer - Granger

10

1

5

 

 

27

Parker Williamson - Castle Rock

11

1

4

8

 *

28 Tyler Vela - Moses Lake   4 * * *
29 Kuselik - Kamiak 4
30 Woo Song Do - Mariner   4 * * *
31 Michael McKenna - Bellarmine * * *
32 Heriberto Tereza - Highland     * * *
33 Jarrod Palmier - Republic * * *

34

Jerry Villa - Royal * * *
35 Jordan Manthei - Richland * * *
 

119

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1

Tyler Howard - Cedarcrest

11

2

3

*

 *

2

Matt Sencenbaugh - Auburn

11

3

4

2

 *

3 Shane Hunt - Sedro Woolley 10 3 3 * *
4 Joel Mcgill - Black Hills 12 2 7 * *
5

Sam Ottow - Monroe

10

4

6

*

 *

6 Philip Smith - Mead 11 4 * * *
7 Gabe Guzman - Moses Lake 11 4 * * *
8 Kevin Tao - Tahoma 11 4 * * *
9

Troy Cunningham - Kiona-Benton

11

2

*

*

 *

10

Deven Morman-Stelter - West Valley

12

3

6

2

2

11 Nick Cambron - Central Valley (Sp) 12 4 1 * *
12

Jake Luczynski - Cascade (Levenworth)

11

2

4

4

*

13

Josh Berkenmeier - R.A. Long

11

2

4

7

 *

14 Eddy Russell - Camas 12 3 * * *
15 AJ Hostak - Eastside Catholic 10 3 4 * *
16 Tyler Cowin - Southridge 12 3 * * *
17 Buck Contreras - Mt Baker 1
18

Ricardo Rivera - Sunnyside

12

3

*

6

4

19 Sam Bauer - Enumclaw 10 3 * * *
20 Wayne Horton - Enumclaw JV 3 * * *
21 Jared Kilcup - Heritage   4 * * *
22 Jacob Garza - Mountain View 12 4 4 * *
23 Vince Harteau - Todd Beamer 4 * * *
24 Dustin Cheseboro - White River 3 * * *
25 JJ Gubler - Republic 10 1 3 * *
26 Erik Tuttle - Squalicum 11 3 * * *
27 Michael Einman - South Bend 12 1 2 * *
28 Gustavo Lopez - Wapato * * *
29 Jason Schuele - Ilwaco 10 1   * *
30 BJ Alewine - Lake Stevens 10 4 * * *
31 Kyle Johnson - Lake Stevens   4 * * *
32 Ali Hadi - Bothell 12 4 6   *
33 Jarod Reyes - Quincy 2 * * *

34

Stephen Scheele - Roosevelt 12   * * *
35 S Jimenez - Lake Washington   4 * * *
 

125

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1

Brian Owen - University

11

4

2

1

*

2 Derek Garcia - Sedro Woolley 9 3 * * *
3

Tony Farrington - Orting

12

1

1

1

6

4 Phil Cowin - Southridge 12 3 7 * *
5

Trevor Powell - Lewis & Clark

12

4

3

*

 *

6

Chris Stone - Renton

12

3

5

8

 *

7

Tyler Gateman - Vashon Island

12

1

3

3

*

8 Jim Belleville - Black Hills 10 2 1 * *
9 Josh Lasick - Auburn Riverside 12 3 * * *
10 Cody Quinn - Kentwood 10 4 5 * *
11

Arturo Barajas - Royal

12

1

1

4

6

12

Jared Miller - Kelso

12

3

5

3

6

13 Dawson Patrick - Mount Baker 2 *
14

Andy Duncan - Cascade

11

4

*

*

 *

15 Asa Harkness - Bellingham 11 2 * * *
16 Brandon Truini - Elma 11 2 7 * *
17 Joseph Huizar - Prosser 11 2 * * *
18 Matt Palmer - Moses Lake 4 * * *
19 Cody Shell - Lakes 12 3 5 * *
20 Karl Bush - Mariner 11 4 6 *
21

Jake Muse - Southridge

11 3 7 * *
22 Jake Thomas - Heritage 4 * * *
23 Kolton King - Mountain View 10   * * *
24 JT Gonzales - Sunnyside 11 3 * * *
25 Aaron Smith - Kent Meridian 11 4
26 Alex Pelligrini - Lake Stevens
27 Ethan Cooper - Squalicum 12 3 * * *
28 Dave Burkhard - Camas 12 3 8 * *
29 Carlos Torres – Selah 2 * * *
30 Templeman - Marysville/Pilchuck 12 4 * * *
31

Josh Russell – Granger

12 1 4 * *
32

Robert Pruneda –Warden

10 1 6 * *
33

David Del Moro – Bell. Christian

12 1 8 * *

34

RJ Sicking – Lake Roosevelt

  1 * * *
 

130

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1

Kelly Kubec - Lake Stevens

12

4

1

1

3

2

Kellen Hopkins - East Valley

12

2

1

5

3

3

Kevin O'Neil - Sedro Woolley

11

3

2

2

 *

4

George Mendez - Pasco

12

4

2

3

 *

5

Mason May - Yelm

12

3

1

*

*

6 Sam Lane - Deer Park 12 2
7

Kyle Johnson - Lakeside

11

1

2

2

*

8 Jeff Fetter - Orting 11 1 3 *
9 Kevin Healy - Gonzaga Prep 4 * * *
10

Jake Horn - Ephrata

12

2

1

6

*
11 Matt Beck - Everett 12 3 * * *
12

Gabe Lindquist - Quincy

12

2

3

8

 *

13

Eric Moody - Newport

12

1

4

2

 *

14 Omar Avelar -Royal

10

1

2 * *
15 Fernando Godinez - Grandview 11 2 4 * *
16 Josh Eacrett - Lake Stevens 11 4 * * *
17 Colten Steagall - Mt Baker 12 2 * * 7
18 Kolten DeKoker - WF West 2 * * *
19

Tony Heinz - Kentridge

12

4

*

*

 *

20 Gabe Weber - Emerald Ridge 11 4 * * *
21 Mick Polillo - Olympic 12 3 * * *
22 Jared Sterling - Rogers 11 4 * * *
23 Nick Olson - Republic 11 1 3 * *
24 Steven Loos - Heritage

11

4

  * *
25

Taylor Perry - Bellingham

11

2

*

7

 *

26 Jack Miller - Graham Kapowsin 11 4 * * *
27 Deven Krenz - Ferndale 3 * * *
28 Brad Perry - Snohomish 11 4 * * *
29

Steve Edmonds - Lakewood

12

2

*

5

8

30 Seth Thompson - Liberty Bell B * * *
31

Zach Demers - Rochester

12

1

8

 8

*

32 Anthony Hughes - Eastlake 11 4 * * *
33 Justin Flones - Odea 12 3 8 * *

34

Scott Lindquist - Columbia River * * *
35 Mitch Giberson - Kelso 3 * * *
 

135

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1

Julio Rodriquez - Rogers

12

4

6

*

 *

2

Chase Smith - Enumclaw

12

3

2

3

*

3

Josh Monson - Lake Stevens

11

4

5

*

*
4

Jack Prince - Orting

12

1

2

5

 *

5

Travis Bull - Kennedy

12

3

2

8

 *

6 Yuder Pech - Toppenish 11 2 1 * *
7 Justin Schadler - Pasco 12

4

* * *
8 Troy Walker - Snohomish 12 4 * * *
9 Tyler Hove - Peninsula 3 * * *
10 Taylor Reijm - Burlington Edison 12 2 3 * *
11 Danielle Link - Mariner 4 * * *
12 Jordan Hill - Moses Lake 12 4 * * *
13 Sammy Bisbey - Sedro Woolley 11 3 7 * *
14

Scott Simchuk - North Central

* * *
15 Sergey Litovkin - Junita 11 4 * * *
16 Brandon Leliefeld - Deer Park 10 2 6 * *
17 Marques Ford - River Ridge 9 2 * * *
18

Alex Stemer - Vashon Island

11

1 6 * *
19

Zach Eastman - Rochester

 

1 * * *
20 Billy Monroe - Tonasket 12 1 5 * *
21

Chris St John – Castle Rock

 

1 * * *
22 Brett Stigall - Newport 12 1 1 * *
23

Evans – Cashmere

 

1 * * *
24

Cody Nakano – WF West

 

2 * * *
25

Gabe Hocum – Clarkston

 

2 * * *
26

Ryne Clark - Ellensburg

11

2 * * *
27 Andrew Andy  Emmel - Lake Stevens   4 * * *

140

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1

Michael Mangrum - Auburn Riverside

11

3

1

2

*

2

Anthony Varnell - Lewis & Clark

12

4

4

3

 *

3 Mitchell Tipton - Lake Stevens 12 4 5 * *
4 Elliott Nay - University 12 4 * * *
5 Cole Anderson - Everett 12 3 * * *
6 Sam Villegas- Royal 10 1 2 * *
7 Kyle Cartwright - Lakeside 12 1 5 * *
8

Randal Nersten - Sedro Woolley

12

3

7

6

 *

9

Cameron Brearley - Bellingham

12

2

5

6

 *

10 Viktor Nesenchuk - Deer Park 12 2 8 * *
11 Ricky Robbins -Tumwater 12 2 5 *
12

Dan Clausen - Cedarcrest

12

2

3

7

6

13 Cody Hoiness - Moses Lake 11 4 5 * *
14 John Thompson - Orting 10 1 2 * *
15

Jeff Jordan - Colfax

12

1

*

1

*

16 Nicholas Garcia - Davis 4 * * *
17 Zach Martin - Peninsula 12 3 6 * *
18 Michael McAllister - Rogers 10 4 * * *
19 Gabe Ahl - Gonzaga Prep. 12 4 * * *
20 Deyan Dimitrov - Kentridge 4 * * *
21 Chris Garruto - Yelm 3 3
22 Jacob Murray - Monroe 11 4 * * *
23 Brad Barron - Squalicum 12 3 * * *
24 Johnny Martin - Eastmont 12 3
25 Tyler Crittenden - Olympic 12 3 * * *
26

Wiley Volker – Vashon Island

12

1

4

 

 

27 Jason Caryl - Omak 12 1 6 * *
28 Price - University 4
29 Tanner Wood - Cashmere * * *
30 Narciso Alvariz - Cascade (Leavenworth) 12 2 3 * *
31 Nic Heneghan - West Valley     * * *
32 Alex Stemer - Vashon Island 11 1 6 * *
33 Steve Schramm - Selah 12 2 6 *

34

David Alfi - Edmonds Woodway 12 4 * * *
35 Addison Tracy -Bonney Lake 10 4 * * *
 

145

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1 Brad Sweet - Graham Kapowsin 11 4 4 * *
2

Eric Jones - Auburn-Riverside

11

3

4

*

 *

3

Tanner Weiks - Tumwater

12

2

3

3

 *

4

Jon Healy - Gonzaga Prep

12

4

5

*

 *

5 Cody Miller - Deer Park 10 2 8 * *
6 Taylor Meeks - Orting 9 1 * * *
7 Chessjuan Monk - Evergreen

12

4 * * *
8 McKray Jones - Bellingham 11 2 4 * *
9

Adam Thies - Liberty Spangle

12

1

3

3

*

10 Stephen Harvey - Capital 10 4 7 * *
11 Ehli Keel - Peninsula 12 3 * * *
12 George King - Lake Stevens 10 4 * * *
13 Drew Walter - Omak 12 1 4 * *
14

Nick Zografos - Kentwood

11

4

*

*

 *

15 Kevin Wills - Emerald Ridge 12 4 8 * *
16 Kyle Foster  - Rogers 4
17 Armando Luna - Pasco 12 4 7 * *
18 Josh Baba - Juanita 12 4 * * *
19 Jake Hanson - Chehalis
20 Quinton Vickaryous - Onalaska 11 1 4 7 *
21 Joe Fistolera - Kalama 11 1 6 * *
22 Nick Bayer - Tahoma 4
23 Nick Watson - Elma
24 Jake Grant - Sumner 11 4 * * *
25

Jordan Hancock - Republic

11

1

1

3

 

26 Zack Hector - Kalama #2 1
27 Cody Pohren - Sedro Woolley 10 3 7 * *
28 Ronny Covert - Everett 12 3 * * *
29 Ben Morgan - South Whidbey * * *
30 Jesse Swenson - West Valley 12

3

* * *
31 Shawn O'Donnell - Kamiac 4 * * *
32 Angel Ledezma - Royal 10 1 2 *
33 Ben Lembcke -  Wilbur-Creston-Keller 1 7 * *

34

David Lepeska - Mount Rainier 12 3 * * *
35 Deyan Dimitrov - Kentridge   4 * * *
 

152

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1

Andrew Johnson - Tahoma

12

4

1

1

*

2

Derek Driscoll - WF West

12

2

1

INJ

3

3

Eric Starks - Battle Ground

11

4

1

7

 *

4

Justin Eastman - Rochester

12

1

2

1

3

5

Dallas Hintz - Ephrata

12

2

2 6

2

6 Jake Swartz - Auburn 10 3 * * *
7

Noah Hatton - Mt Spokane

12

3

7

7

 *

8 Joey Pierotti - Enumclaw 3 * * *
9 Wes McAdam - Lakeside 11 1 4 * *
10 Lance Larsen - Kentwood 11

4

* * *
11 Kyle Brown - Mt Baker 12 2 8 * *
12

Aaron Teich - Bellingham

12

2

5

6

 *

13 Kirby White - Chehalis

12

2

8 * *
14 Trevor Rice - Evergreen 4
15 Brady Stoddard - Mountain View ? 4 * * *
16 Jacob DesRoches - Riverside 9 2 * * *
17 Josh Mathis - Royal 12 1 3 * *
18 Patrick Fleming - Mt Rainier 12 3 * * *
19 Victor Infante - Gig Harbor 12 4 * * *
20 Chris Sweet - Graham Kapowsin 4 * * *
21 Carter Nell - Eastmont 11 3 * * *
22 Chris Pierce - Kalama 11 1 * *
23 Corey Hendrickson - Mariner * * *
24 Moises Inguez - Rogers 4 * * *
25

Nick Wright - Kalama

 

1

 

 

 

26 Dylan Emmons – Cascade 1 * * *
27 Ben Buck – River View 12 1 6
28 Kyle McLean – Highland 12 1 8
29

Sam McNaughten - Blanchett

* * *
30 Jed Lomer - Castle Rock * * *
31

Jason May –Tenino

 

1

 

 

 

 

160

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1 Ryan DesRoches - Riverside 11 2 1 * *
2

Trevor Hall - Battle Ground

12

4

1

2

3

3

Michael Lomsdalen - Sedro Woolley

12

3

1

1

2

4 Adam Orozco - Connell 12 2 4 * *
5 Mac Watson - Elma 12 2 5
6

Beau Stevie - Liberty Bell

12

1

2

2

*

7

Matt Passmore - Steilacoom

12

2

*

7

 *

8 Tanner Davis - Kelso 3 * * *
9 Patrick Prentice - Tumwater 11 2 4 * *
10 Micah Sohl - Vashon Island 12 1 7 2 *
11

Ricky Dorward - Mt. Rainier

12

3

*

*

*

12 Jacob Sully - Kelso 12 3 8 * *
13 Danielle Sanchez - Goldendale 12 1 4 * *
14 Ivan Gaeta - Olympic 11 3 * * *
15 Kyle Hughes - Lake Stevens 12 4 * * *
16 Aaron (Bucky) Snyder - Kentlake 12 4 * * *
17 Max Elvrom - Yelm 3 * * *
18 Michael Robbins - Eastmont 11 3 * * *
19 Dakota Lawson - East Velly sp 3
20 TJ Lochmann- Monroe 12 4 * * *
21 Parker - Cheney 2 * * *
22 Tyler Story - Graham Kapowsin 4 * * *
23 Leif Woldseth - Franklin Pierce 12 * * *
24 Taylor Boyce - Everett 3 * * *
25 Brian McPeters - Monroe 12 4 * * *
26 Tor Benson - Rochester 1 * * *
27 Tyler Aarts – Rochester 1 * * *
28 Grant Haschak - Lake Washington 10 4 * * *
29 Davy Anderson - Chelan 1 * * *
30

Jared Miller – Omak

11 1 * * *
31

Nick Stanger – Lake Roosevelt

1 * * *
32

Phillips – Warden

1 * * *
33

Jared Morton – Colfax

1 * * *
 

171

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1

Shane Onufer - Auburn

12

3

1

2

4

2 Andrew Buck - Kelso 12 3 2 4
3

Clete Hanson - East Valley

11

3

2

*

*

4 Arne Andersen - Aberdeen 12 2 * * *
5

Casey Finnicum - Mt. Lake Terrace

11

4

7

6

 *

6

Corey Dodge - Evergreen

12

4

*

*

 *

7 Robert Harvey - Capital 12 4 * * *
8 Dustin Baldwin - Lakeside 11 1 5 * *
9 Cole Bixenman - Todd Beamer 12 4 * * *
10 Jesse Winchester - Squalicum 12 3 * * *
11 Russell Luellen - Elma 12 2 2 * *
12 Brandon Kiehn - Pasco 12 4 4 * *
13

John Capen - WF West

12

2

*

8

 *

14

Jesse Dellinger - Concrete

12

1

3

*

2

15 Ryan Homer - Columbia/Burbank 12 1 3 * *
16 Cameron Smith - River Ridge 10 * * *
17 Taylor Johnson -Kentlake 11 4 * * *
18 Colby Lutz - Battle Ground

12

4

* * *
19 Ryan West - Heritage 4 * * *
20 Matt Crocket - Battle Ground 11 4 * * *
21 Jordan Greco - Mead 4 * * *
22 Zeb Frongello - Sequim 12 2 * *
23 Tyler Elliot - Oak Harbor 4 * * *
24

Logan Bowman – Lake Roosevelt

11 1 * * *
25 Jeff Abel - O'Dea 12 3 * * *
26

Ryan Homer - Columbia/Burbank

12 1

3

*

*

 

189

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1

Erich Schmidtke – Aberdeen

11

2

1

*

 *

2 Josh Miller - Kelso 12 3 2 6 *
3 Jared Walsh - Kentlake 12 4 * * *
4 Garret Rutledge - Auburn 11 3 * * *
5 Matt Parsons - Kelso 12 3 6 * *
6 Reid Chivers - Lakeside 10 1 4 * *
7 Tate Collins - Chelan 12 1 4 * *
8 Shane Hicks - Blaine 11 2 * * *
9 Tim Hester - Shorewood

11

4 * * *
10 Rick Westerman - Cedarcrest 12 2 * * *
11

John Fackrell - Moses Lake

12

4

8

 *

 *

12 Colten Wesen - Centralia 12 2 8 * *
13 Steve Valadez - Port Angeles 12 3 * * *
14 Benji Martin -  Eisenhower 12 4   * *
15

Aaron Brown - Puyallup

12

4

*

4

 

16 Laurice Gerig - Olympic 11 3 * * *
17 Donavon Cunningham - Heritage 11 4 * * *
18 Hector Ledezma - Royal city 1 * * *
19 Jarret Edwards - Okanogan 1 8
20 Evan Brown - Lake Roosevelt 12 1 4 * *
21 Caleb Padgett - White River 11 3 7 * *
22 Tyler Johnson - Riverside 12 2 6 * *
23 Daniel Escamila - Selah 11 2 7 * *
24 Eric Hedin - North Kitsap 12 4 * * *
25 Mac Donnell - Mt Si 3 * * *
26 Jake Anstett - Everett 3 * * *
27 Matt Parsons (KE) * * *
28 Sam Kenagy - Monroe 10 4 * * *
29 Ricky Carrillo - Kennewick * * *
30 Matt Johston - Oak Harbor 4 * * *
31 Darren McGwire - Lake Stevens 4 * * *
32 Erik Halsey - Emerald Ridge 4 * * *
33 Nick Dickson - Sequim 12 2 * * *

34

Jordan Krich - Inglemore 4 * * *
35 James Lawrence - Squalicum 3 * * *
 

215

Grade

School Size

Place

2006

Place

2005

Place

2004

1 Dimitri Miles - Pasco 12 4 3 * *
2

Parker Burns - Everett

12

3

6

*

 *

3 Logan Roehm - Hanford 12 3 2 * *
4 Zak Rydzak - Mariner 12 4 7 * *
5 Dex Moetului - Mt Si 12 3 3 * *
6

Brandon Richardson – Heritage

12

4

*

4

 

7 Matt Foxworthy - South Kitsap 4 * * *
8 Brett Fredericksen - Moses Lake 12 4 * * *
9 Izzy Torres - Nooksack 12 1 6 * *
10 Scott Johnson - Mt Baker 12 2 7 * *
11 Blake Austin - Lake Stevens 12 4 * * *
12

Jordan Frisbee - Sedro Woolley

12

3

4

*

 *

13 Josh Townsend - Kelso 12 3 4 * *
14 Kyle Hoppe - Kelso (#2) 3 * * *
15

Tyler Cochran - Central Valley

11

4

*

 *

 *

16 Jimmy Martin - East Valley 12 3 * * *
17 Billy McGlasson - University 12 4 * * *
18 Taylor Firman - Kentlake 12 4 * * *
19 Jayde Delgado - Peninsula 12 3 5 * *
20 Robert Marquez - Mabton 12 1 3 * *
21 Darrick Green - Omak 12 1 5 * *
22 Michael Collins - Castle Rock 12 1 8 * *
23 Buckner - Odea * * *
24 Blair  West - Bellingham 2 * * *
25 Marc Avery Airhart - Kennedy 12 3 * * *
26 Brock Saxen - Auburen 3 * * *
27 Jordan Waits (Rochester) * * *
28

Bryan Jones – Naches

 

1 * * *
29

Justin Rollins – Warden

 

1 * * *
30

Jacob Johnson – Othello

 

2 * * *
31

Dan Escamilla – Selah

11 2 7 * *
32

Tyler Weyand - Ellensburg

 

2 * * *

 

285

Grade

School Size

2006 Place

Place

2005

Place

2004

1 Kyle (Brien) Stults - Heritage 12 4 * * *
2 Tyler Wooldridge - Evergreen

12

4 4 * *
3 Kalani Terukina - Curtis 12 4 5 * *
4 Steven Ayers - Sehome 12 2 3 * *
5 Evan Smit - Mt Baker 12 2 7 * *
6 Joe Rodriguez - Grandview
7 Nick Gale - Eastmont 11 3 * * *
8 Tim Denegar - WF West * * *
9 Tony Fiore - Pasco 12 4 * * *
10 David Lopez - Mount Rainier 12 3 6 * *
11 Kevin Siperek - Olympic 12 3 * * *
12 Le'Roi Edwards - Kentridge 11 4 * * *
13 Ben Gaston - Hanford 3 * * *
14 Tevin Tillman - Decatur 4 * * *
15 Stuart Roth - Thomas Jefferson 12 4 * * *
16 Justin Shewey - Kentwood 4 * * *
17 Trandon Benson - Royal 12 1 6 * *
18 Sean McDonald - Kalama 11 1 5 * *
19 John Raby - Everett 3
20 Ben Kendo - Cascade 12 4 * * *
21 Zach Tueber- Lake Stevens 10 4 * * *
22 Tad Harman - Moses Lake 4 * * *
23 Carter  Mann - Stanwood 4 * * *
24 Nic Weyrauch - East Valley 3 * * *
25 Brad Peterson - University 4 * * *
26 Brock Schober - Ellensburg * * *
27 Carlos Hererra - Oroville 10 1 8 * *
28 Travis Becker - Battle Ground 11 4 * * *
29 Joe Lindsey - Mt Spokane 12 3 * * *
30 Sean Harvey - Auburn 3 * * *
31 Kevin Crowely - Monroe 4 * * *
32 Erik Magnussen - Eastmont 11 3 * * *
33 Ben Seath - Aberdeen 2 * * *

34

Brad Thew – Newport

11 1 * * *
35

Derek Maltone – Colfax

12 1 * * *

Hit Counter