Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

Home | Links | Message Board |  | 2011-12 Info | Washington Hall of Champions

Email Site Admin   |   HS Rankings 2011-12   |  2011-12 HS  | 2011-12 College    |   Events/Camps

Information on how to advertise on this site

Click here for new 2012-13 site

 

 

 

 

 

Rotated ads 12/18/12  top to bottom

 

 

2008-09 High School

Link to 2008-09 Info Page

2007-08 HS Page

2007-08 Info Page

 

Graham Baker Morin Scholarship winners for 2009

The WSWCA is proud to announce the Graham Baker Morin Scholarship winners for 2009.

Stefan St. Marie - Snohomish Jacob Lauderdale - Lakeside
Stefan is a senior at Snohomish HS and plans on attending Boise St. University next year.  His list of accomplishments include being a 2009 undefeated WIAA state champion, Sierra Nevada Classic champ, team captain, club president/founder "One Voice" and "Oasis".

Jacob is a senior at Lakeside HS in Nine Mile Falls and will attend Oregon State University.  He is a three time WIAA state champion, Tri-State champ. 3.5 GPA, USA wrestling All-American, team captain.

Scholarship page   Photos by Dave Jedlicka

 

 

Grant Hashack places 2nd at NHSCA Senior Nationals 2009

Reid Chivers and Steven Romero also place 7th and 5th

NHSCA Brackets for 4/1-5/09

NHSCA Brackets for 4/1-5/09

2009 WIAA Mat Classic Page

Regional Placers 2/14/09 All Divisions!!!

High School Rankings are up for All-Div, 4A, 3A, 2A, 1A, 2B and Girls

411 National rankings

2008 Mat Classic Brackets

 

Please Email results to Dave Gilbertson

 

WIAA Classifications

 

WIAA 3-4X HS Champs    |    4X HS Placers    |   

Washington state high school champs over the past 50 years    |    Partial list of high school placers past 50 years

 

Districts Regionals State
4A 2008-09  
Regional Placers 2/14/09 All Divisions!!! 2/14/09
1A Reg 1    
     
Wesco      2/7

SPSL North Districts   2/7

 

Reg I     2/14

2009 Mat Classic XVI - WIAA Brackets

SPSL 4A South   2/7

4A Kingco Districts   2/7

Reg II       2/14   

web site

 

 

NARROWS LEAGUE   2/7

SW District 3 4A   2/7

Reg III     2/14  

2009 CBBN 4A District Wrestling Results from Wenatchee-Feb 6-7   2/7

2009 CBBN/GSL 3A Sub Regional Wrestling Results from Mead-Feb 6-7   2/7

2009 GSL 4A District Wrestling Results from Mead-Feb 6-7   2/7

2009 CBBN 4A Sub-District Wrestling Results from Pasco-Jan 31   2/7

GSHL 4A district   2/7

Reg IV   2/14   
Girls Sub regional spsl   2/7

Girls Sub-Region #6   2/7

Girls  Nisqually League   2/7

GIRLS SUB-REGION II   2/7

SPSL 4A Girl's Sub-Regional   2/7

Girls sub-regional 7 @ Washougal HS   2/7

Reg I Girls     2/14 

Reg II        2/14 

Reg III 

Reg IV        2/10 

Text file for ALL the girls that qualified to state.

 
3A Results    
SPSL 3A District Tournament  2/7 Reg I       2/14   
NW District at Sedro   2/7 Reg II        2/10  

Reg III

3A Sub-Regional Kennewick  Reg IV         2/10 
 

Reg IV at Sunnyside

3A Reg IV  Team Scores and Placers

2/14

 

 

3A GSHL districts    2/7
Seamont District   2/7 Girls Reg results   
3A Subs at Olympic Highschool WCC & Olympic League   2/7
Metro Finals   2/7
Kingco 3A Sub-Regional   2/7
2A Results    
2A Boys District 1 Sub-Regionalís & Girls Sub Region 1   2/7

 

 

REG I        2/10     

 

 

2A Nisqually League   2/7

2A Sub-Regional   2/72A Olympic League 

Reg II         2/10        

Results   

Evergreen 2A Sub-Regional   2/7

2A SW Sub-Reg GSHL 

Reg III        2/10  

Results  

2A District 7   2/7

Central WA 2A - Wapato

 

Reg IV
1A Results    
SW Tri District wrestling   2/7

Cascade Conference tournament   2/7 

Reg 1-2

Reg 1 results

 
Reg II        2/14 
Reg 3        2/14 
1A District 6   2/7
1A Evergreen League   2/7
District 3 at Vashon   2/7
1A SCAC West District
SCAC District 5 1A   2/7
Warden, WA  
1A district tournament At Zillah Alumni Gym   2/7
B Results    
SE Sub-Regional B POMEROY   2/7 Reg I        2/14 
Soutwest B District WESTPORT   2/7 REG II        2/14 
NW B Sub-Regional   2/7
Northeast B Sub-Regional   2/7

 

     
     
     
Tournaments 2008-09 Daily results Duals -
1/30, 1/291/28, 1/27, 1/26, 1/23, 1/21, 1/20, 1/17, 1/15-16, 1/14, 1/13, 1/12, 1/11, 1/10, 1/9, 1/8, 1/7, 1/6, 1/5,
12/30, 12/23, 12/21, 12/17, 12/8-16, 12/14, 12/11,  12/9,   12/7, 12/6, 12/5/08,  12/4/08
Wesco Brackets     2/6Updated Friday
1A Sub-Regional on Vashon     2/6
NE B Brackets     2/6
SE B Brackets     2/6
SW B Brackets     2/6
SPSL 4A Girls     2/6
South East B subs     2/6
Olympic League 3A     2/6
SPSL 3A Sub-Regional Brackets     2/6
3A Sub-Regionals(GSL/CBBN) @ Mead HS-Feb. 6-7, 2009     2/6
Metro Brackets     2/6
Evergreen League Brackets     2/6
SPSL South      2/6
KingCo 4A tournament brackets and seeding lists  2/6

Narrows League Brackets      2/6

LIVE BRACKETS

Big Nine District Seedings      2/6
Big Nine Subdistrict JV Qualifier    1/31
Republic mix & match Jamboree    1/31
ACH Wrestling Jamboree    1/31
Northwest Conference Girls    1/31
NWC Varsity Tournament    1/31
Lady Wolfpack    1/31
Narrows JV Qualifier    1/31
Great Northern     1/24

Klahowya Classic     1/24

Final Results.PDF

Final Team Standings.PDF

Klahowyaklassic09.PDF

Winners List.PDF

Emerald Ridge Brackets     1/24
Coyote Classic     1/24
River Ridge Invitational     1/24
Foster Bulldog Invite     1/24
Clearwater Classic      1/24
Tahoma Mat Classic      1/24
South Kitsap Invite      1/24
Dream Duals      1/24
Hoquiam Invitational    1/17
Willie C Stewart Invite    1/17
Okanogan Jamboree    1/17
Auburn Mountainview    1/17
Sgt Justin Norton HTML Brackets

Sgt Justin Norton Invite PDF     1/17

Kelso invite    1/17
Clark County Championships    1/17
Lynden    1/17
CK MatMan    1/17
Ray Westburg in Ellensburg    1/17
Rocky Mountain Rumble in UT 1/17
Rocky Mountain Classic in MT 1/17
NHSCA Final Four    1/17
Marysville Premier    1/17
West Seattle    1/10
Tonasket Apple Pie    1/10
Impromptu Poorly Run    1/10
Riverside    1/10
Everett Classic    1/10
Woolley Women's Wrestling    1/10
Washougal    1/10
Island Invite    1/10
Bonney Lake Classic     1/10
Wapato and Several E. WA tourneys    1/10
Cheney Invite    1/10
Jeremiah Schmunk    1/10
Panther Classic    1/10
Sky Valley Invite     1/10
Liberty Invite    1/10
Edmonds Invitational    1/10
West Seattle    1/10
Royal Rumble    1/10
Republic Jamboree    1/10
Elma     1/3
North Okanogan Holiday Invite     1/3
Bothell Holiday Tournament     1/3
Castle Rock      1/3
Sequim Rainshadow Invitational      1/3
Montesano Invite      1/3
Pacific Coast Brackets1/3

Pacific NW Classic   Bracket  Scores    

1/3

King of the Valley      1/3
Eastmont Cats Classic      1/3
Pomeroy Christmas Tourney    12/30
The Rock at Vashon Island     12/30
Royal Christmas Tournament     12/30
Winter Cup    12/30
M2 Mallet     12/30
Sierra Classic in Reno     12/30
El Cajon Invite    12/29
Brian Hill Invitational     12/27
Montesano Invitational    12/27
North Mason Classic    12/27
Rogers Holiday Tournament    12/27
Tri-County at CV in Spokane12/20
Reno Tournament of Champions Brackets     12/20
Las Vegas Holiday Classic  Blaine went 12/20
Western Invitational in Modesto, CA12/20
Okanogan Invite12/13

SunDome   12/20

Best of the West in Pasco12/20
Tri-State Placings and Teams Scores12/20   Brackets
Ocosta Invite  Brackets12/6
Granger Ironman12/13
Lake Washington Invite12/13
Battle of the Border12/13
Larry Brown Invite12/13
Puyallup Annual Wilfong12/13
Inland Empire in Spokane12/13
Spud Walley Invitational - Sedro-Woolley
Leonard Schutte Invite in Othello Dec. 13, 2008
Davenport Invitational 2008
White River Invite Dec 6, 2008
Auburn Invitational JV Dec 6, 2008
Auburn Invitational Dec 6, 2008
Gator Invitational Dec 6, 2008
Bob Mars Tournament in Kennewick Dec 6, 2008
Omak PIT Dec 6, 2008
Mariner  Dec 6, 2008
Chief Sealth Dec 6, 2008
Timberline Dec 6, 2008
Bonney Lake Dec 6, 2008
Pacific Open in OR on 11/15/08

All Brackets in one

Weight Class: 105

Weight Class: 115

Weight Class: 125

Weight Class: 135

Weight Class: 145

Weight Class: 155

Weight Class: 165

Weight Class: 175

Weight Class: 195

Weight Class: 285

Iowa Pre-Season Nationals  Des Moines, IA  10/25/08
   
Districts 08-09 Regionals 08-09 State 08-09
4A    
Wesco  

SW District 3 4A   

Reg I     

2008 Mat Classic XVI - WIAA Brackets

 

Final team rankings 2007-08 compared to actual team results

Ranking the Rankers

Seeding criteria for Mat Classic   |   Mat Classic Scoring

Support YVCC Click here to see how to help

Pre-Season List of Top 20 Seniors

 

NWCA HS and College Scorebook I hope teams will use this...

  Pump up music  suggestions from the board

Graham Baker Morin Memorial Scholarship Information

 

Mat Classic Scoring

Intermat 2005-06 High School Rankings   |   Wrestling USA Magazine National HS Rankings  

|   Amateur Wrestling News National HS rankings

WIAA Districts Map    |    Regional groupings    |    Seeding criteria for Mat Classic