Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

Home | Links | Message Board |  | 2011-12 Info | Washington Hall of Champions

Email Site Admin   |   HS Rankings 2011-12   |  2011-12 HS  | 2011-12 College    |   Events/Camps

Information on how to advertise on this site

Click here for new 2012-13 site

 

 

 

 

 

Rotated ads 12/18/12  top to bottom

 

 

Daily report on 12/21/09

Franklin Pierce Cardinal Classic

 

Teams: Steilacoom 217, Emerald Ridge 155.5, Timberline 143.5, 4. Skyview 129, 5. Sequim 127.5, 6. Franklin Pierce 116.5, 7. Washingtno 85.5, 8. Auburn Mountainview 73, Renton 70, Lincoln 36, Clover Park 28.

 

Final rounds

103: Chherti (Ren) d. Shell (Ste) 6-1

112: Dahmen (Sky) d. Hogan (Ste) 17-6

119: Beam (Tim) d. Perry (AMV) 9-2

125: Johnston (Ste) d. Hatch (Lin) 14-5

130: Morrison (ER) d. Ostergard (Sky) 6-4

135: Herting (Ste) p. Field (Seq) :45

140: Olson (ER) p. Santos (Ste) 4:41

145: Turner (FP) p. English (AMV) 1:43

152: McNicholas (Sky) d. Alvarez (Wash) 6-4, OT

160: Hines (Wash) d. Peterson (AMV) 9-4

171: Watkins (Ste) p. Courie (Tim) 4:46

189: Halsey (ER) p. McCane (Ste) 4:41

215: Schuster (Tim) d. Reedus (FP) 6-4, OT

285: Watson (Ren) d. Nguyen (Ren) 9-2

 

Yelm Tornado Team Tournament

 

Team Scores:

 

Round 1:

Yelm 74, All Stars 6

Cedar Crest 27, Olympia 20

Tumwater 60, Yelm JV 18

White River 63, Spanaway 9

Round 2:

Yelm 78, Olympia 6

Cedar Crest 64, All Stars 12

Tumwater 64, Spanaway Lake 15

White River 66, Yelm JV 12

Round 3:

Yelm 59, Cedar Crest 21

Olympia 42, All Stars 41

Tumwater 37, White River 32

Yelm JV 48, Spanaway Lake 27

Round 4: Finals

Yelm 57, Tumwater 24

White River 42, Cedar Crest 27

Olympia 42, Yelm JV 40

All Stars 42, Spanaway Lake 37.

Rogers Holiday Tournament

Team results: 1. Enumclaw 267, 2. Rogers 188, 3. Kent-Meridian 165.5, 4. Todd Beamer 160, 5. Curtis 141, 6. Bellarmine Prep 113, 7. Puyallup 62, 8. Bethel 58

Final rounds

103: Valdez (KM) p. Paul (Enm) 2:55

112: Evans (Rog) p. Uson (TB) 1:23

119: Carlyle (Rog) d. Reano (Enm) 8-4

125: Palmer (Rog) d. File (Enm) 6-2

130: Set-Heit (TB) d. Bradley (Rog) 8-7

135: Fox (Enm) d. Soran (BP) 14-2

140: Smith (KM) d. Young (Enm) 9-4

145: Mitchell (Enm) p. Warner (Rog) 4:35

152: Musick (Enm) p. Smith (Bet) 5:35

160: Wallin (Enm) p. Draeger (TB) 5:42

171: Del Toro (Cur) d. Malek (Enm) 12-3

189: Reinhart (KM) d. Qualls (Enm) 8-5

215: Manz (Rog) d. Knapp (Enm) 7-5

285: Wiltse (Enm) p. Barcelona (TB) 2:17

Outstanding wrestlers of tournament

Palmer, Rogers and Musick, Enumclaw

Shelton Holiday Tournament

Team Scores: Kentridge 205.5; Heritidge 173.5; Union 161; Gig Harbor 151; Mount Rainier 115.5; Bellevue 109; O'Dea 103.5; Skyline 96.5; Hudson's Bay 80; Shelton 65; Chief Sealth 30; North Thurston 28.

 

Championship Round

103: Sargent (KR) p. Burt (Union), 1:03

112: Casimes (BELL) p. Newton (HER) 0:46

119: Frazier (HER) m.d. Abebe (MR) 20-6

125: Wood (HER) t.f. Hu (UNI) 17-2

130: Alcantar (HB) d. Triquero (MR), 5-3

135: Serr (KR) p. Pieris (MR), 5:11

140: Reh (SKY) p. Portes (OD) 5:21

145: Walker (HER) p. Hillard (GH), 1:41

152: Simon (UNI) m.d. Ovens (BELL), 12-3

160: Browne (GH) p. Seid (KR), 3:06

171: Thomas (UNI) p. Bailey (KR), 3:48

189: Coulter (UNI) d. Fields (BELL), 8-2

215: Dematteo (SKY) d. Trull (BELL), 7-1

285: Rogers (HER) p. Leifi (GH), 0:42.

Aberdeen Invitational

Team scores—North Mason 224, Black Hills 204, Elma 180, Aberdeen 166, Rochester 147, Hoquiam 114, River Ridge 92, Sumner 62.5, West Seattle 43, Rainier 39, Foster 23.

Championship matches

103—Logan Gillian (BH) p. Matt Gomenia (Elma) 3:27. 112—Zach Joaguin (NM) p. Jeremy Thatcher (BH) :46. 119—Pedro Joaquin (NM) p. Jacob Franco (Roch) 2:49. 125—Blake Markva (Roch) tf. Renee Gaspar (NM) 16-1. 130—Jonathan Yanez (Elma) md. Nathan Stolen (Aber) 25-13. 135—Jimmy McFadden (BH) d. Luke Boyer (Elma) 7-2. 140—Zach Eastman (Roch) md. Sam Newman (NM) 14-3. 145—Derek Harris (Hoq) d. Jeremy Sherman (Elma) 7-2. 152—Colby Holmes (Hoq) d. Cody Bensinger (Elma) 10-8. 160—Marquis Ford (RR) p. Jordan Harrington (Hoq) 2:29. 171—Ruben Perry (BH) d. Eric McAllister (NM) 7-0. 189—Ryan Kuhn (NM) d. Dell McAuley (Aber) 11-6. 215—Trevor Duqaema (BH) d. Robert Vandling (NM) 5-4. 285—Jake Terrace (Aber) p. David Allen (RR

MONTESANO INVITATIONAL

Team scores: Decatur 221.5, Montesano 172.5, Winlock 131, Woodland 119.5, Lindbergh 95, Port Townsend 91, Evergreen (Seattle) 80, La Center 80, Adna 42.

Woodland and La Center placers

119 — 3, Lane Newburn (W). 125 — 2, Max Essig (W). 130 — 4, Tyler Roberson (LC). 135 — 3, Josh Monge (W). 140 — 4, Brandon Johnson (W). 145 — 1, Chris Mayolo (LC). 152 — 4, Gabe Bunker (LC). 171 — 3, Jake Elliott (W); 4, Ryan Kulla (LC). 189 — 1, Daniel Trogstad (W). 215 — 4, Mike Hantho (LC).

 

Archbishop Murphy 45, Granite Falls 35

 

103 — Chris Jenkins, GF, wins by forfeit. 112 — Josh Short, GF, wins by forfeit. 119 — Jeremy Wattam, AM, pinned Ryan Nash, 1:36. 125 — Tim Callaghan, AM, pinned Jared Olander, 1:44. 130 — Dan Milled, AM, pinned Mike Lemke, 5:40. 135 — Rowan Sanders, AM, wins by forfeit. 140 — Ben Stivers, AM, pinned J.B. Short, 1:50. 145 — Cam Wade, AM, pinned Boyce King, 1:25. 152 — Brandon Gilbertson, GF, wins by forfeit. 160 — Ryan Teter, GF, major dec. Conner Kruze, 15-3. 171 — Brandon Todd, AM, dec. David LaPlante, 8-1. 189 — J.J. Campbell, GF, wins by forfeit. 215 — Levi Hunt, GF, wins by forfeit. 285 — Ryan Saparto, AM, pinned Dakota Thomas, 1:48. Record — Archbishop Murphy, 2-4, 1-0.

 

 

Cascade Christian 54 

Bellevue Christian 27 home

 

Summary:

 

103: B. Thoreson (BC) forfeit

112: Sayler (CC) p. Durst, 1:28

119: Suggs (CC) p. C. Thoreson, 1:26

125: Williams (BC) p. Kalapus, 1:25

130: Erme (BC) d. Thompson, 12-7

135: Fuquier (BC) p. Layson, 1:55.

140: Russo (CC) p. J. Fuquier, 3:31

145: Minette (BC) p. Griffiths, 3:35

152: Cole (CC) p. Salzman, 1:12

160: Zettel (CC) p. Yousefian, 0:38

171: Ossman (CC) p. Merison, 0:16

189: Willhoite (CC) p. Nassirian, 1:07

215: Masuda (CC) forfeit

285: Seyler (CC) forfeit

 

 

Southridge 48, Hanford 24

 

103--Double forfeit. 112--Ricky Vincent (S) p. Will Ricker, 2:09. 119--Jacob Norton (S) md. Russell Curtis, 10-0. 125--Ely Garza (S) p. Hayden Gaylord, 1:30. 130--Connor Rosane (S) md. Ben Tynan, 10-0. 135--Blaze Larson (S) md. Travis Hubbard, 14-0. *140--Kenny Genack (H) p. Austin Wellner, 2:54. 145--Will McNamara (S) p. Chris Ha, 2:47. 152--Tamrich Perez (S) p. Thomas Ruane, 1:48. 160--Joe Torverso (H) p. Andrew Godinez, 1:36. 171--Cole Apgar (H) won by forfeit. 189--Julio Aleman (S) won by forfeit. 215--Dillon Heidebrink (S) won by forfeit. 285--R.J. Harris (H) p. Matt Gibson, 1:08.

 

Wapato 55, Prosser 21

 

103--Omar Gomez (W) won by forfeit. 112--Luis Ayala (W) won by forfeit. 119--Irving Jaimez (P) m.d. Edwin Rodriguez, 19-4. 125--Jose Espinoza (W) p. Manuel Correa, 3:57. 130--Angelo Perea (W) p. Bobby Wilson, 3:00. 135--Ethan Groom (P) d. Casey Frazier, 6-0. 140--Manuel Torres (W) p. Cristian Gonzalez, 1:38. 145*--Juan Pulgarin (W) won by forfeit. 152--Andrew Cox (P) won by forfeit. 160--Ricardo Rodriguez (W) p. Tyler Hankinson, :49. 171--David Godinez (P) p. Jacob DeLeon, :52. 189--Lucio Oligares (W) d. Philip Thong, 3-1. 215--Efarin Zaragoza (W) p. Drew Renoult, 1:56. 285--Joel Torres (W) d. Juan Copado, 5-1.

 

Royal 42, Connell 30

 

103--Misael Lopez (C) won by forfeit. 112--Marsha Enriquez (C) won by forfeit. 119--Danny Barajas (R) d. Hernan Serra, 6-4. 125--Pedro Lopez (R) d. Eric Lopez, 10-3. 130--Hank Ellis (R) won by forfeit. 135--Melissa Orozco (C) d. Abe Guaderrama, 8-7. 140--Garardo Avitia (C) d. Alex Myrick, 7-6. 145--Omar Gomez (R) p. Alex Gonzalez, 3:03. 152--Chris Rice (R) p. Tony Corrales, 1:32. 160--Damien DeLaRosa (R) p. Christian Mendez, 1:32. 171--Stephan Lawson (R) p. Joel Amezola, 4:36. *189--Ignacio Ramirez (C) p. Luis Ramirez, :22. 215--Cody Owens (R) won by forfeit. 285--Nato Orozco (C) won by forfeit.

 

Othello 34, Toppenish 30

 

103--Carlos Hernandez (T) TF over AJ Garza, 16-1. 112--Lucas Garza (O) d. Armando Hernandez, 7-6. 119--Jose Barrera (T) p. Colten Rodriguez, :21. 125--Aaron Arredondo (T) p. David Saldivar, :13. 130--Julian Romero (T) p. Joseph Gonzales, 1:30. 135--Eduardo Montes (O) p. Juan Delgado, 1:07. 140--Eric Garza (O) p. Adan Chavez, 2:38. 145--Ruben Lopez (O) p. Rafael Osorio, 2:56. 152--George Pech (T) d. Matt Melo, 6-3. 160--Eddie Garza (O) d. Cenon Gomez, 8-2. 171--Amando Deleon (O) d. Nick Alvarado, 7-2. 189--Daniel Walker (O) d. Andres Chavez, 9-7. *215--Joey Gomez (O) md. Raul Pech, 15-4. 285--Luis Rodriguez (T) won by forfeit.

 

Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

 

Hit Counter hits