Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

Home | Links | Message Board |  | 2011-12 Info | Washington Hall of Champions

Email Site Admin   |   HS Rankings 2011-12   |  2011-12 HS  | 2011-12 College    |   Events/Camps

Information on how to advertise on this site

Click here for new 2012-13 site

 

 

 

 

 

Rotated ads 12/18/12  top to bottom

 

 

Daily results 12/20/10

Interlake 54, Liberty 19

103 Marcus Kopp, I, dec. Neil Chakvararty, 11-5. 112 Austin Suret, L, pinned Douglass Mui, 0:35. 119 Summer Hanson, I, pinned Michael Shaw, 2:34. 125 Daniel Montoya, I, pinned Nate Sjoholm, 0:27. 130 Joseph Button, I, pinned Desmon McVey, 2:35. 135 Ryjui Kawashima, I, pinned Riley Richmond, 3:44. 140 Juan Mujo, I, Won by forfeit. 145 Michael Hutchinson, I, dec. Corbin Beltz, 10-9. 152 Hamilton Noel, L, dec. Jacob Marks, 11-4. 160 Jay Chakvaratay, L, maj. dec. Alex Giseburt, 15-5. 171 Shane Small, L, pinned Rigel Kuhn, 3:04. 189 Cameron Cole, I, pinned Noel Brandon, 3:42. 215 Chad Peterson, I, pinned Brady Alexander, 3:27. 285 Fine Ngauano, I, pinned Luke Oman, 1:26.

 

Pat Alexander Tumwater 12/18

 

Team Scores: Tumwater 231.5, North Thurston 134, Sumner 133, Black Hills 113.5, Bellevue Christian 76, Camas 62.5, River Ridge 56, Spanaway Lake 55, Chief Sealth 46

 

Championship Round

103: Austin Chase (Tum) p. Travis Filleau (Sum), 4:42

112: Daniel Page (Tum) p. Minh Doleman (Tum), 1:44

119: James Nolan (Tum) p. Austin Ottenbacher (NT) 3:50

125: Cameron Nolan (Tum) d. Logan Gillihan (BH) 13-1

130: Xavier Williams (BC) d. Brandon Thurman (W.F. West) 14-2

135: Derrick McDonald (NT) p. Cameron Thoreson (BC), 3:53

140: Chandler Rodriguez (Tum) d. Brandon Rosario (CS), 5-3

145: Zach Woodling (Sum) p. Zach Braun (NS), 2:47

152: David Fletcher (SL) p. Zachery Bickford (SL), 2:25

160: Riley prentice (Tum) d. Trev'r Thronton (BH), 23-8.

171: Trevor Hargrave (Tum) p. Garrison Stamp (BH), 4:39

189: Easton Hargrave (Tum) p. Austin Cornwell (RR), 2:17

215: Jake Grantham (NT) p. Dalton Calquhoun (Tum), 1:16

285: Caleb Richards (NT) p. Buiford Martin (CS), 1:55

 

 

Thurston (OR) Dual Tournament 12/18

 

Yelm 45, Thurston (Ore.) 30

Yelm 46, Sweet Home (Ore.) 30

Yelm 61, McKay (Ore.) 8

Yelm 45, Lowell (Ore.) 30

 

GRAHAM MORIN MEMORIAL TOURNAMENT

 

Team scores: Snohomish 287.5, 2. Lynden 169, 3. Ferndale 164, 4. Kentlake 162, 5. Squalicum 147.5. 6. Port Angeles 119, 7. Meridian 83, 8. Oak Harbor 78, 9. Snohomish II 53, 10. Bothell 43, 11. Woodinville 42, 12. Kamiak 38, 13. Sehome 29, 14. Cascade Christian 26.

 

Championship matches

103 -- Jose Martinez (Squalicum, competing unattached) d. Pray Hatch (Sno) 10-6; 112 -- Ren Bishop (Squal) d. Gino Obregon (Sno) 17-2; 119 -- Isaac Robison (Fern) d. Lonny Bates-Mundell (Sno) 6-4; 125 -- Gabe Lilja (Lyn) p. Jack Hallmark (Mer) 4:17; 130 -- Sean Farr (Ken) p. Braedean Graika (Kam); 135 -- Colton Marlowe (Ken) p. Jared Ward (Lyn); 140 -- Andrew Reid (Squal) p. Andrew Symonds (PA) 3:48; 145 -- Kody Liles (Fern) d. Kody Steele (PA) 11-4; 152 -- Ammon Morrill (Sno) d. Brandon Stratton (OH) 7-0; 160 -- Matt Surdyk (Sno) d. Shaun Nelson (Fern) 11-1; 171 -- Jeremy Korthuis (Lyn) d. Austin Thody (Sno) 17-4; 189 -- Nathan Cristion (PA) d. Nathan Proffit (Sno) 10-5; 215 -- Mark Morrill (Sno) p. Corey Compton; 285 -- Nathan Meeks (Ken) p. Jason Burroughs (Wood).

 

Third place medals (winners of third/fifth place matches)

103 -- Josh Christianson (Sno), Avi Baird-Levine (Sehome); 112 -- Josh Crager (CC), Chris Ungerect (Both); 119 -- Eladio Elias (Squal), Jeff Harjehausen (Ken); 125 -- Derek Vadja (Fern), Steven Speer (Sno); 130 -- Trevor Coffman (Sno), Austin Anderson (Squal); 135 -- Tyler Word (Fern), Lance Reandeau (Sno); 140 -- Jacob Proffit (Sno), Ryan Meggison (Lyn); 145 -- Ryan Mouat (Lyn), Tanner Perry (Sno); 152 -- Jack Johnson (Fern), Aaron Saunders (Squal); 160 -- Zach Wilson (Squal), Justin Everett (Unattached); 171 -- Joel Firman (Ken), Brian Cristion (PA); 189 -- Jesse Keliiliki (Ken), Zach Grall (Unattached); 215 -- Kyle Cliett (Lyn), Jacob Dostie (PA); 285 -- Taylor Whitman (Unattached), Kyle Mellow (OH).

 

Cashmere invitational

 

MOUNT BAKER 221, NOOKSACK VALLEY 199, KITTITAS 189, QUINCY 141.5, CASHMERE 137.5, LAKE ROOSEVELT 72, CLE ELUM 35, CASCADE (LEAVENWORTH) 29

 

103: Gabe Martinez (Quincy) d. Carsen Monaghan (Mount Baker) 9-3. 112: Tanner Klemann (Nooksack Valley) maj. d. Christian Alejandrez (Quincy) 14-2. 119: Alex Tyska (Mount Baker) 5th; Paul Newell (Nooksack Valley) 6th. 125: Bonzai Billings (Nooksack Valley) d. Trevor Mashburn (Cashmere) 4-2. 130: Nazar Bezugly (Mount Baker) 3rd. 135: Bret Rediger (Nooksack Valley) 6th. 140: Thomas Sturgeon (Nooksack Valley) 4th. 145: AJ Howard (Mount Baker) d. Dylan Holden (Kittitas) 3-2. 152: Josh Warner (Nooksack Valley) 2nd; Zach Larson (Mount Baker) 4th. 160: Dillon Jimmie (Nooksack Valley) d. Levi Wigg (Mount Baker) 3-0. 171: Nick Torres (Nooksack Valley) 2nd; Vlas Bezugly (Mount Baker) 3rd. 189: Aaron Leavitt (Mount Baker) d. Zach Wallace (Kittitas) 6-4. 215: Nate Sorenson (Kittitas) p. Steven Elsner (Mount Baker). 285: Alec Polstlewait (Mount Baker) p. John Kronwitter (Nooksack Valley).

 

Pasco 60, Kennewick 10

103--Raheem Mercado (P) won by forfeit. 112--Edvan Meraz (K) m.d. Dalton McDonald 15-4. 119--Robert Mendoza (P) d. Michael Hostield 7-0. 125--Kevin Young (P) d. Ty Smith 6-5. 130--Phoenix Virgen (P) won by forfeit. 135--Gilbert Mendoza (P) p. Joseph Robles 2:45. 140--Daniel Lopez (P) p. Tevin Lincoln 3:39. 145--Cody Rush (P) p. Christian Gill 1:40. 152--Lonny Hurley (P) d. Nathan Ottley 9-8. 160--Donovan Hawkins (P) p. Julian Guiterrez 1:50. 171*--Kennewick won by forfeit. 189--Hector Jimenez (P) p. Todd Pink 1:05. 215--Rudy Jimenez (P) d. James Ellis 10-8. 285--Albert Torres (P) p. Roger Ealbuena 0:29.

 

Pasco 53, Eastmont 25

103--Fabian Wickham (E) t.f. Raheem Mercado 16-0. 112--Dalton McDonald (P) p. Jesse Pifcossio 5:21. 119--Robert Mendoza (P) t.f. Juan Cervantes 18-1. 125--Kevin Young (P) p. Michael Preston 1:43. 130--Phoenix Virgen (P) d. Jaime Hernandez 6-4. 135--Gilbert Mendoza (P) t.f. Pedro Arellano 15-0. 140--Camden Wheatcroft (E) d. Daniel Lopez 4-3. 145--Cody Rush (P) p. Jesse Mendoza 1:25. 152--Lonny Hurley (P) d. Gabe Cates 13-4. 160--Joey Caron (E) t.f. Donovan Hawkins 20-4. 171--Darin Hardgrove (E) won by forfeit. 189*--Hector Jimenez (P) p. Sam Gwinn 3:40 . 215--Johnny Martinez (E) d. Rudy Jimenez 0:46. 285--Albert Torres (P) p. Christian Baker 2:42.

 

Hanford 46, Eastmont 33

103--Fabian Wickham (E) won by forfeit. 112--James Miller (H) m.d. Jesse Pascasio 20-6. 119--Ben Hoffner (H) p. Juan Cervantes 1:45. 125--Russell Curtis (H) p. Michael Preston 4:45. 130--Jaime Hernandez (E) p. Michael Parkman 3:47. 135--Travis Hubbard (H) p. Pedro Arellano 0:39. 140--Camden Wheatcroft (E) p. Ty Sherman 0:39. 145--Matt Owens (H) p. Jesus Mendoza 3:26. 152--Ben Tynan (H) p. Gabe Cates 4:36. 160--Joey Caron (E) d. Joey Traverso 2-0. 171*--Darin Hardgrove (E) p Cole Apgar 1:40. 189--Casey Enderlin (H) p. Sam Gwinn 3:44. 215--Johnny Martinez (E) won by forfeit. 285--Paul Mattille (H) p. Christian Baker 3:13.

 

Sunnyside 74, Southridge 6

103--Jesse Barajas (Sun) won by forfeit. 112--Santos Guerrero (Sun) won by forfeit. 119--Nathan Gonzalez (Sun) p. James Perez 3:14. 125--Daniel Guillen (Sun) p. Jacob Norton 3:30. 130--Isaac Meza (Sun) won by forfeit. 135--Isidro Ramirez (Sun) won by forfeit. 140--Emmanuel Tejeda (Sun) d. Connor Rosane 6-5. 145--David Vidales (Sun) p. Wil McNamara 5:47. 152--Andrew Godinez (So) p. Miguel Madrigal 1:23. 160--Josh Romero (Sun) t.f. Kevin Del Angel 19-4. 171--Lupe Mendoza (Sun) p. Bryce Overholt 3:17 . 189--Miguel Guzman (Sun) p. Randy Harris 5:25. 215--Austin Carmen (Sun) p. Julio Aleman 3:26. 285--Adam Peters (Sun) p. Matt Gibson 3:38.

 

Ellensburg 54, Prosser 19

103--Wyatt Scribner (E) p. Alex Hurtado (P), :45. 112--Conner Vaughan (E) p. Adrian Rojas (P), 2:46. 119--Tyler Weddle (P) p. Jason Cole (E), 3:05. 125--Irvin Jaimez (P) m.d. Dillon Dompier (E), 12-3. 130--Tyler Waggoner (E) d. Brandon Macias (P), 3-2. 135--Jon Cole (E) p. Logan Knox (P), :38. 140*--Colby Coats (E) p. Job Yepez (P), 2:26. 145--Ethan Groom (P) d. Kamal Qtelshat (E), 6-3. 152--Claude Lyman (E) p. Bobby Wilson (P), 3:41. 160--Josh McClary (E) won by forfeit. 171--Tyler Coats (E) p. Alex Jasso (P), 3:16. 189--Perry Simpson (E) p. Tayler Bausinger (P), :52. 215--Parker Berman (E) d. Wyatt Oswalt (P), 5-1. 285--Drew Renollet (P) won by forfeit.

 

Quincy 37, Grandview 27

103--Fidel Medina (G) d. Gabe Martinez 9-7. 112--Christian Alejandrez (Q) p. Stevie Rodriguez 0:51. 119--Anthony Navarro (Q) d. Juan Tzib 8-6 125--Uriel Heras (Q) d. Angel Abarca 14-8. 130--Blas Magana (Q) d. Jose Castilleja 3-1. 135--Marco Gonzalez (G) p. Carlos Villagomez 2:57. 140--Isias Jimenez (Q) p. Joesiah Saunders 5:67. 145--Johnny Navarro (Q) p. Adan Benitez 3:00. 152--Ben Horning (Q) d. Mario Prieto 12-0. 160--Enrique Ochoa (G) p. Garret O'Shaugnessy 1:48. 171--Antonio Melendez (Q) p. Elias Garcia 2:34. 189--Double forfeit. 215--Adam Morales (G) won by forfeit. 285--Martin Torres (G) won by forfeit.

Othello 64, Wapato 9

103--Omar Gomez (W) d. Anthony Barrera 7-2. 112--Gilberto Villa (O) tf Alex Gomez 17-1. 119--Aurelio Guevara (O) won by forfeit. 125--Lucas Garza (O) won by forfeit. 130--Eleazar Pruneda (O) p. Hernando Valdivia 5:19. 135--Angel Perea (W) p. Brandon Medina 2:19. 140--Matt Jordan (O) won by forfeit. 145--Caleb Villarreal (O) won by forfeit. 152--Joseph Gonzales (O) t.f. Juan Pulgarin 17-2. 160--Eddie Garza (O) m.d. Jonathan Shumate 15-3. 171--Stevie Garza (O) m.d. Nelson Hernandez 16-3. 189--Amando Deleon (O) m.d. Jose Martinez 14-3. 215--Joey Gomez (O) p. Jacob Contreras 2:56. 285--Bubba Ruiz (O) p. Art Guerrero 2:53.

Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

 

Hit Counter hits