Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

Home | Links | Message Board |  | 2011-12 Info | Washington Hall of Champions

Email Site Admin   |   HS Rankings 2011-12   |  2011-12 HS  | 2011-12 College    |   Events/Camps

Information on how to advertise on this site

Click here for new 2012-13 site

 

 

 

 

 

Rotated ads 12/18/12  top to bottom

 

 

4A Region III Wrestling Championships 2012
Team Scores
1..TAHOMA                    303.5 
2..SOUTH KITSAP              141.5 
3..AUBURN                    122.5 
4..SHELTON                   94.5 
5..KENTWOOD                  85 
6..KENTLAKE                  56 
7..CENTRAL KITSAP            55 
8..OLYMPIA                   41 
9..GIG HARBOR                39 
10..THOMAS JEFFERSON          38 
11..KENT MERIDIAN             36.5 
12..AUBURN-RIVERSIDE          34 
13..BELLARMINE                33 
14..KENTRIDGE                 32 
15..MT. TAHOMA                16 
16..MT. RAINIER               13.5 
17..STADIUM                   0 
                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 106
11-KOLBY FENTON (SKIT)  
------------------------\
                        |11-KOLBY FENTON (
                       1|-----------------\
11-KENNY HOBBS (KRID)   |  13-8           |
------------------------/                 |
                                          |11-KOLBY FENTON (
                                        57|-----------------\
09-ANDREW TURNER (BLMN)                   |  6-4  OT        |
------------------------\                 |                 |
                        |10-TODD LINK (TAH|                 |
                       2|-----------------/                 |
10-TODD LINK (TAHO)     |  FALL :31                         |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |12-BRIAN ALONZO (
                                                         169|-----------------
10-IAN FRANZ (BLMN)                                         |  9-4            
------------------------\                                   |
                        |09-CONOR BERLIN (                  |
                       3|-----------------\                 |
09-CONOR BERLIN (KWOD)  |  FALL 1:23      |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |12-BRIAN ALONZO (|
                                        58|-----------------/
09-MATT LESKE (GHAR)                      |  9-8            
------------------------\                 |
                        |12-BRIAN ALONZO (|
                       4|-----------------/
12-BRIAN ALONZO (AUBN)  |  FALL 1:10      
------------------------/

                       09-CONOR BERLIN (
                   L-58-----------------\
     11-KENNY HOBBS (K                  |11-KENNY HOBBS (K
  L-1-----------------\              113|-----------------\
                      |11-KENNY HOBBS (K|  9-2            |
                    59|-----------------/                 |
     09-ANDREW TURNER |  FALL 1:18                        |        Third
  L-2-----------------/                                   |
                                                          |11-KENNY HOBBS (K
                                                       155|-----------------
     10-IAN FRANZ (BLM                                    |  6-3            
  L-3-----------------\                                   |
                      |10-TODD LINK (TAH                  |
                    60|-----------------\                 |
     09-MATT LESKE (GH|  FALL 1:53      |10-TODD LINK (TAH|
  L-4-----------------/              114|-----------------/
                       10-IAN FRANZ (BLM|  2-1            
                   L-57-----------------/

                                    09-CONOR BERLIN (       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-113            |09-CONOR BERLIN (
                                                  141|-----------------
                                    10-IAN FRANZ (BLM|  17-3           
                                    -----------------/
                                    L-114


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 113
11-TIM WHITEHEAD (TAHO) 
------------------------\
                        |11-TIM WHITEHEAD 
                       5|-----------------\
10-BRANDON JOHNSON (MTAH|  FALL :26       |
------------------------/                 |
                                          |11-TIM WHITEHEAD 
                                        61|-----------------\
12-MICHAEL ROYBAL (TJEF)                  |  FALL 4:52      |
------------------------\                 |                 |
                        |12-MICHAEL ROYBAL|                 |
                       6|-----------------/                 |
10-JOSH CRIOLLOS (CKIT) |  FALL 1:41                        |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |11-TIM WHITEHEAD 
                                                         170|-----------------
10-SAM SCHUESSLER (TAHO)                                    |  FALL 5:28      
------------------------\                                   |
                        |10-SAM SCHUESSLER                  |
                       7|-----------------\                 |
10-JESSE GRICE (SKIT)   |  13-1           |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |12-TY MCCULLOUGH |
                                        62|-----------------/
10-CAMERON HILLER (AUBN)                  |  FALL 2:54      
------------------------\                 |
                        |12-TY MCCULLOUGH |
                       8|-----------------/
12-TY MCCULLOUGH (SHEL) |  FALL 3:49      
------------------------/

                       10-SAM SCHUESSLER
                   L-62-----------------\
     10-BRANDON JOHNSO                  |10-SAM SCHUESSLER
  L-5-----------------\              115|-----------------\
                      |10-JOSH CRIOLLOS |  FALL 2:58      |
                    63|-----------------/                 |
     10-JOSH CRIOLLOS |  8-0                              |        Third
  L-6-----------------/                                   |
                                                          |12-MICHAEL ROYBAL
                                                       156|-----------------
     10-JESSE GRICE (S                                    |  13-11          
  L-7-----------------\                                   |
                      |12-MICHAEL ROYBAL                  |
                    64|-----------------\                 |
     10-CAMERON HILLER|  9-2            |12-MICHAEL ROYBAL|
  L-8-----------------/              116|-----------------/
                       10-JESSE GRICE (S|  6-0            
                   L-61-----------------/

                                    10-JOSH CRIOLLOS        Fifth
                                    -----------------\
                                    L-115            |10-JOSH CRIOLLOS 
                                                  142|-----------------
                                    10-JESSE GRICE (S|  11-2           
                                    -----------------/
                                    L-116


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 120
11-WARREN SPRECHER (CKIT
------------------------\
                        |11-WARREN SPRECHE
                       9|-----------------\
10-ALEX ENCISCO (KWOD)  |  FALL 3:33      |
------------------------/                 |
                                          |11-WARREN SPRECHE
                                        65|-----------------\
12-KEVIN TRAN (OLYM)                      |  FALL 1:47      |
------------------------\                 |                 |
                        |10-BLAKE HOYLE (T|                 |
                      10|-----------------/                 |
10-BLAKE HOYLE (TAHO)   |  FALL 5:39                        |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |10-CRUZ VELASQUEZ
                                                         171|-----------------
10-JOEL SHERMAN (SKIT)                                      |  12-1           
------------------------\                                   |
                        |12-KEVIN BISHOP (                  |
                      11|-----------------\                 |
12-KEVIN BISHOP (MTRN)  |  10-5           |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |10-CRUZ VELASQUEZ|
                                        66|-----------------/
12-NELSON RUTH (OLYM)                     |  FALL 1:59      
------------------------\                 |
                        |10-CRUZ VELASQUEZ|
                      12|-----------------/
10-CRUZ VELASQUEZ (TAHO)|  FALL 1:35      
------------------------/

                       12-KEVIN BISHOP (
                   L-66-----------------\
     10-ALEX ENCISCO (                  |12-KEVIN BISHOP (
  L-9-----------------\              117|-----------------\
                      |12-KEVIN TRAN (OL|  TF 16-0        |
                    67|-----------------/                 |
     12-KEVIN TRAN (OL|  FALL 2:45                        |        Third
 L-10-----------------/                                   |
                                                          |12-KEVIN BISHOP (
                                                       157|-----------------
     10-JOEL SHERMAN (                                    |  6-2            
 L-11-----------------\                                   |
                      |10-BLAKE HOYLE (T                  |
                    68|-----------------\                 |
     12-NELSON RUTH (O|  FALL 2:18      |10-JOEL SHERMAN (|
 L-12-----------------/              118|-----------------/
                       10-JOEL SHERMAN (|  2-1            
                   L-65-----------------/

                                    12-KEVIN TRAN (OL       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-117            |10-BLAKE HOYLE (T
                                                  143|-----------------
                                    10-BLAKE HOYLE (T|  FALL 3:13      
                                    -----------------/
                                    L-118


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 126
12-STEVE HOPKINS (TAHO) 
------------------------\
                        |12-STEVE HOPKINS 
                      13|-----------------\
12-JON MCCORMACK (OLYM) |  FALL :32       |
------------------------/                 |
                                          |12-STEVE HOPKINS 
                                        69|-----------------\
10-TYSON GAILLAC (AUBN)                   |  FALL 1:23      |
------------------------\                 |                 |
                        |10-TYSON GAILLAC |                 |
                      14|-----------------/                 |
11-SEAN LUTOVSKY (SKIT) |  4-0                              |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |12-STEVE HOPKINS 
                                                         172|-----------------
12-JESSE VAUGHAN (TAHO)                                     |  10-2           
------------------------\                                   |
                        |12-JESSE VAUGHAN                   |
                      15|-----------------\                 |
10-ADAM LUTOVSKY (SKIT) |  15-3           |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |12-JESSE VAUGHAN |
                                        70|-----------------/
10-DALTON MEYERS (KWOD)                   |  6-4            
------------------------\                 |
                        |10-DALTON MEYERS |
                      16|-----------------/
11-JAKEOB GARRICK (SHEL)|  FALL 5:26      
------------------------/

                       10-DALTON MEYERS 
                   L-70-----------------\
     12-JON MCCORMACK                   |10-DALTON MEYERS 
 L-13-----------------\              119|-----------------\
                      |11-SEAN LUTOVSKY |  8-2            |
                    71|-----------------/                 |
     11-SEAN LUTOVSKY |  FALL 2:55                        |        Third
 L-14-----------------/                                   |
                                                          |10-DALTON MEYERS 
                                                       158|-----------------
     10-ADAM LUTOVSKY                                     |  3-1            
 L-15-----------------\                                   |
                      |10-TYSON GAILLAC                   |
                    72|-----------------\                 |
     11-JAKEOB GARRICK|  FALL 4:34      |10-TYSON GAILLAC |
 L-16-----------------/              120|-----------------/
                       11-JAKEOB GARRICK|  4-3            
                   L-69-----------------/

                                    11-SEAN LUTOVSKY        Fifth
                                    -----------------\
                                    L-119            |11-JAKEOB GARRICK
                                                  144|-----------------
                                    11-JAKEOB GARRICK|  FALL :24       
                                    -----------------/
                                    L-120


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 132
12-JOSH MCCARTHY (BLMN) 
------------------------\
                        |12-EDUARD YAKIMCH
                      17|-----------------\
12-EDUARD YAKIMCHUK (AUR|  12-7 OT        |
------------------------/                 |
                                          |11-GABE BOYNAY (T
                                        73|-----------------\
11-BEN DELACY (SKIT)                      |  6-4            |
------------------------\                 |                 |
                        |11-GABE BOYNAY (T|                 |
                      18|-----------------/                 |
11-GABE BOYNAY (TAHO)   |  4-2                              |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |11-GABE BOYNAY (T
                                                         173|-----------------
12-ADAM COFFMAN (SHEL)                                      |  INJURY DEFAULT 
------------------------\                                   |
                        |12-ADAM COFFMAN (                  |
                      19|-----------------\                 |
11-JAMIEL JACKSON (KWOD)|  12-9           |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |12-JOEY PALMER (T|
                                        74|-----------------/
12-MATT HABERLACH (SKIT)                  |  TF 26-11       
------------------------\                 |
                        |12-JOEY PALMER (T|
                      20|-----------------/
12-JOEY PALMER (TAHO)   |  FALL 3:59      
------------------------/

                       12-ADAM COFFMAN (
                   L-74-----------------\
     12-JOSH MCCARTHY                   |12-ADAM COFFMAN (
 L-17-----------------\              121|-----------------\
                      |11-BEN DELACY (SK|  FALL 1:20      |
                    75|-----------------/                 |
     11-BEN DELACY (SK|  8-2                              |        Third
 L-18-----------------/                                   |
                                                          |12-ADAM COFFMAN (
                                                       159|-----------------
     11-JAMIEL JACKSON                                    |  FALL :51       
 L-19-----------------\                                   |
                      |12-EDUARD YAKIMCH                  |
                    76|-----------------\                 |
     12-MATT HABERLACH|  5-3            |11-JAMIEL JACKSON|
 L-20-----------------/              122|-----------------/
                       11-JAMIEL JACKSON|  11-10          
                   L-73-----------------/

                                    11-BEN DELACY (SK       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-121            |11-BEN DELACY (SK
                                                  145|-----------------
                                    12-EDUARD YAKIMCH|  7-2            
                                    -----------------/
                                    L-122


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 138
12-COLTON MARLOWE (KLAK)
------------------------\
                        |12-COLTON MARLOWE
                      21|-----------------\
12-GARRISON GRISAFFI (BL|  FALL 5:11      |
------------------------/                 |
                                          |12-COLTON MARLOWE
                                        77|-----------------\
11-KEATON DALFREY (AURI)                  |  FALL 4:36      |
------------------------\                 |                 |
                        |12-BRENDEN HARTSH|                 |
                      22|-----------------/                 |
12-BRENDEN HARTSHORN (SK|  DEFAULT                          |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |12-COLTON MARLOWE
                                                         174|-----------------
11-JOSHUA SMITH (KMER)                                      |  6-4            
------------------------\                                   |
                        |11-JOSHUA SMITH (                  |
                      23|-----------------\                 |
11-MALACHI CONKLIN (SHEL|  10-1           |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |12-KYLE IVERSON (|
                                        78|-----------------/
11-BRANDON SCHIEBER (TAH                  |  17-9           
------------------------\                 |
                        |12-KYLE IVERSON (|
                      24|-----------------/
12-KYLE IVERSON (GHAR)  |  FALL 1:33      
------------------------/

                       11-JOSHUA SMITH (
                   L-78-----------------\
     12-GARRISON GRISA                  |11-JOSHUA SMITH (
 L-21-----------------\              123|-----------------\
                      |11-KEATON DALFREY|  13-6           |
                    79|-----------------/                 |
     11-KEATON DALFREY|  FALL 1:36                        |        Third
 L-22-----------------/                                   |
                                                          |11-JOSHUA SMITH (
                                                       160|-----------------
     11-MALACHI CONKLI                                    |  9-4            
 L-23-----------------\                                   |
                      |12-BRENDEN HARTSH                  |
                    80|-----------------\                 |
     11-BRANDON SCHIEB|  TF  16-1       |11-MALACHI CONKLI|
 L-24-----------------/              124|-----------------/
                       11-MALACHI CONKLI|  3-1            
                   L-77-----------------/

                                    11-KEATON DALFREY       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-123            |11-KEATON DALFREY
                                                  146|-----------------
                                    12-BRENDEN HARTSH|  FALL 3:00      
                                    -----------------/
                                    L-124


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 145
12-JACOB SPADONI (GHAR) 
------------------------\
                        |12-JACOB SPADONI 
                      25|-----------------\
12-JAMES PORTER (MTRN)  |  12-6           |
------------------------/                 |
                                          |12-SEAN FARR (KLA
                                        81|-----------------\
11-KURTIS KOEMMPEL (CKIT                  |  12-6           |
------------------------\                 |                 |
                        |12-SEAN FARR (KLA|                 |
                      26|-----------------/                 |
12-SEAN FARR (KLAK)     |  FALL 4:40                        |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |12-TANNER MJELDE 
                                                         175|-----------------
11-CODY ROSE (SKIT)                                         |  5-3            
------------------------\                                   |
                        |12-NATE MEAD (AUR                  |
                      27|-----------------\                 |
12-NATE MEAD (AURI)     |  8-6            |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |12-TANNER MJELDE |
                                        82|-----------------/
12-KUSHIAH MCCULLOUGH (S                  |  FALL :43       
------------------------\                 |
                        |12-TANNER MJELDE |
                      28|-----------------/
12-TANNER MJELDE (TAHO) |  FALL :54       
------------------------/

                       12-NATE MEAD (AUR
                   L-82-----------------\
     12-JAMES PORTER (                  |12-NATE MEAD (AUR
 L-25-----------------\              125|-----------------\
                      |11-KURTIS KOEMMPE|  7-6            |
                    83|-----------------/                 |
     11-KURTIS KOEMMPE|  7-4                              |        Third
 L-26-----------------/                                   |
                                                          |12-JACOB SPADONI 
                                                       161|-----------------
     11-CODY ROSE (SKI                                    |  FALL 4:02      
 L-27-----------------\                                   |
                      |12-JACOB SPADONI                   |
                    84|-----------------\                 |
     12-KUSHIAH MCCULL|  TF  18-1       |12-JACOB SPADONI |
 L-28-----------------/              126|-----------------/
                       11-CODY ROSE (SKI|  3-0            
                   L-81-----------------/

                                    11-KURTIS KOEMMPE       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-125            |11-CODY ROSE (SKI
                                                  147|-----------------
                                    11-CODY ROSE (SKI|  7-0            
                                    -----------------/
                                    L-126


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 152
11-JOSH TATE (AUBN)     
------------------------\
                        |11-JOSH TATE (AUB
                      29|-----------------\
12-JULIAN DIZON (OLYM)  |  FALL 3:22      |
------------------------/                 |
                                          |11-JOSH TATE (AUB
                                        85|-----------------\
12-DAN HANIGER (TAHO)                     |  1-0            |
------------------------\                 |                 |
                        |12-DAN HANIGER (T|                 |
                      30|-----------------/                 |
11-BRYCE BROOME (SKIT)  |  10-8  OT                         |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |12-TILDEN SANSOM 
                                                         176|-----------------
12-TILDEN SANSOM (AUBN)                                     |  INJURY DEFAULT 
------------------------\                                   |
                        |12-TILDEN SANSOM                   |
                      31|-----------------\                 |
12-JOSH SMELAND (SKIT)  |  12-1           |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |12-TILDEN SANSOM |
                                        86|-----------------/
12-DANIEL COUCH (KRID)                    |  TF 15-0        
------------------------\                 |
                        |12-DANIEL COUCH (|
                      32|-----------------/
11-LOUIS CATILLER (BLMN)|  13-8           
------------------------/

                       12-DANIEL COUCH (
                   L-86-----------------\
     12-JULIAN DIZON (                  |11-BRYCE BROOME (
 L-29-----------------\              127|-----------------\
                      |11-BRYCE BROOME (|  5-1            |
                    87|-----------------/                 |
     11-BRYCE BROOME (|  6-2                              |        Third
 L-30-----------------/                                   |
                                                          |11-BRYCE BROOME (
                                                       162|-----------------
     12-JOSH SMELAND (                                    |  INJURY DEFAULT 
 L-31-----------------\                                   |
                      |12-DAN HANIGER (T                  |
                    88|-----------------\                 |
     11-LOUIS CATILLER|  6-3            |12-DAN HANIGER (T|
 L-32-----------------/              128|-----------------/
                       11-LOUIS CATILLER|  9-4            
                   L-85-----------------/

                                    12-DANIEL COUCH (       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-127            |12-DANIEL COUCH (
                                                  148|-----------------
                                    11-LOUIS CATILLER|  5-1            
                                    -----------------/
                                    L-128


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 160
11-TAYLOR LADENBURG (BLM
------------------------\
                        |11-TAYLOR LADENBU
                      33|-----------------\
12-ARCHIE BIAWOGEE (KMER|  INJURY DEFAULT |
------------------------/                 |
                                          |12-JONATHAN OHASH
                                        89|-----------------\
11-SAM SKINNER (SKIT)                     |  5-4            |
------------------------\                 |                 |
                        |12-JONATHAN OHASH|                 |
                      34|-----------------/                 |
12-JONATHAN OHASHI (KWOD|  4-2                              |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |12-JONATHAN OHASH
                                                         177|-----------------
12-BEN SMALL (GHAR)                                         |  10-6           
------------------------\                                   |
                        |12-CHRIS BAILEY (                  |
                      35|-----------------\                 |
12-CHRIS BAILEY (KRID)  |  9-4            |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |11-SETH MIZOGUCHI|
                                        90|-----------------/
11-ADAM GASCOYNE (SKIT)                   |  FALL 5:32      
------------------------\                 |
                        |11-SETH MIZOGUCHI|
                      36|-----------------/
11-SETH MIZOGUCHI (AUBN)|  8-6 OT         
------------------------/

                       12-CHRIS BAILEY (
                   L-90-----------------\
     12-ARCHIE BIAWOGE                  |12-CHRIS BAILEY (
 L-33-----------------\              129|-----------------\
                      |11-SAM SKINNER (S|  8-4            |
                    91|-----------------/                 |
     11-SAM SKINNER (S|  5-4 4OT                          |        Third
 L-34-----------------/                                   |
                                                          |12-CHRIS BAILEY (
                                                       163|-----------------
     12-BEN SMALL (GHA                                    |  5-3            
 L-35-----------------\                                   |
                      |11-TAYLOR LADENBU                  |
                    92|-----------------\                 |
     11-ADAM GASCOYNE |  4-0            |11-TAYLOR LADENBU|
 L-36-----------------/              130|-----------------/
                       12-BEN SMALL (GHA|  5-3            
                   L-89-----------------/

                                    11-SAM SKINNER (S       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-129            |12-BEN SMALL (GHA
                                                  149|-----------------
                                    12-BEN SMALL (GHA|  5-2            
                                    -----------------/
                                    L-130


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 170
11-GARRETT AUTREY (TAHO)
------------------------\
                        |11-GARRETT AUTREY
                      37|-----------------\
10-KYLE STROBLE (CKIT)  |  FALL 1:30      |
------------------------/                 |
                                          |11-GARRETT AUTREY
                                        93|-----------------\
11-JOSH BOEKELMAN (KWOD)                  |  FALL 2:31      |
------------------------\                 |                 |
                        |12-BRANDON KEBBA |                 |
                      38|-----------------/                 |
12-BRANDON KEBBA (BLMN) |  FALL 1:35                        |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |11-THOMAS KEMP (K
                                                         178|-----------------
11-THOMAS KEMP (KMER)                                       |  2-1            
------------------------\                                   |
                        |11-THOMAS KEMP (K                  |
                      39|-----------------\                 |
10-HUNTER TAYLOR (BLMN) |  FALL  1:48     |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |11-THOMAS KEMP (K|
                                        94|-----------------/
12-STEPHEN HEINZE (AUBN)                  |  TF 16-1        
------------------------\                 |
                        |12-COLBY BARBER (|
                      40|-----------------/
12-COLBY BARBER (SHEL)  |  FALL 3:24      
------------------------/

                       12-COLBY BARBER (
                   L-94-----------------\
     10-KYLE STROBLE (                  |12-COLBY BARBER (
 L-37-----------------\              131|-----------------\
                      |11-JOSH BOEKELMAN|  9-6            |
                    95|-----------------/                 |
     11-JOSH BOEKELMAN|  FALL 1:29                        |        Third
 L-38-----------------/                                   |
                                                          |12-COLBY BARBER (
                                                       164|-----------------
     10-HUNTER TAYLOR                                     |  18-6           
 L-39-----------------\                                   |
                      |12-BRANDON KEBBA                   |
                    96|-----------------\                 |
     12-STEPHEN HEINZE|  9-4            |12-STEPHEN HEINZE|
 L-40-----------------/              132|-----------------/
                       12-STEPHEN HEINZE|  12-1           
                   L-93-----------------/

                                    11-JOSH BOEKELMAN       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-131            |12-BRANDON KEBBA 
                                                  150|-----------------
                                    12-BRANDON KEBBA |  FALL :50       
                                    -----------------/
                                    L-132


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 182
12-JOHNATHAN DENNIS (SHE
------------------------\
                        |12-JOHNATHAN DENN
                      41|-----------------\
12-CHAD JOHNNIE (KLAK)  |  FALL 5:23      |
------------------------/                 |
                                          |11-JAMES WEST (AU
                                        97|-----------------\
11-JOSH NEWBILL (OLYM)                    |  FALL 3:31      |
------------------------\                 |                 |
                        |11-JAMES WEST (AU|                 |
                      42|-----------------/                 |
11-JAMES WEST (AUBN)    |  FALL  2:49                       |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |11-AUSTIN PERRY (
                                                         179|-----------------
10-TRISTAN HARTMANN (SKI                                    |  FALL 3:37      
------------------------\                                   |
                        |10-TRISTAN HARTMA                  |
                      43|-----------------\                 |
10-JON YARBROUGH (KLAK) |  FALL 5:45      |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |11-AUSTIN PERRY (|
                                        98|-----------------/
12-JACOB MATTSEN (CKIT)                   |  FALL 1:41      
------------------------\                 |
                        |11-AUSTIN PERRY (|
                      44|-----------------/
11-AUSTIN PERRY (TAHO)  |  FALL 3:49      
------------------------/

                       10-TRISTAN HARTMA
                   L-98-----------------\
     12-CHAD JOHNNIE (                  |10-TRISTAN HARTMA
 L-41-----------------\              133|-----------------\
                      |11-JOSH NEWBILL (|  FALL 4:54      |
                    99|-----------------/                 |
     11-JOSH NEWBILL (|  5-2                              |        Third
 L-42-----------------/                                   |
                                                          |12-JOHNATHAN DENN
                                                       165|-----------------
     10-JON YARBROUGH                                     |  INJURY DEFAULT 
 L-43-----------------\                                   |
                      |12-JOHNATHAN DENN                  |
                   100|-----------------\                 |
     12-JACOB MATTSEN |  .7-1           |12-JOHNATHAN DENN|
 L-44-----------------/              134|-----------------/
                       10-JON YARBROUGH |  FALL 5:51      
                   L-97-----------------/

                                    11-JOSH NEWBILL (       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-133            |10-JON YARBROUGH 
                                                  151|-----------------
                                    10-JON YARBROUGH |  INJURY DEFAULT 
                                    -----------------/
                                    L-134


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 195
12-KW WILLIAMS (TJEF)   
------------------------\
                        |12-KW WILLIAMS (T
                      45|-----------------\
12-JOSEPH ROBERTS (MTAH)|  FALL :54       |
------------------------/                 |
                                          |12-KW WILLIAMS (T
                                       101|-----------------\
12-RAYMOND PAZ (KWOD)                     |  FALL 3:30      |
------------------------\                 |                 |
                        |12-JAKE VILLARS (|                 |
                      46|-----------------/                 |
12-JAKE VILLARS (SKIT)  |  FALL 1:30                        |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |12-KW WILLIAMS (T
                                                         180|-----------------
11-MATT HOPKINS (TAHO)                                      |  6-4            
------------------------\                                   |
                        |11-MATT HOPKINS (                  |
                      47|-----------------\                 |
12-DANIEL MUTTILLO (SKIT|  FALL :45       |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |11-MATT HOPKINS (|
                                       102|-----------------/
10-JAHKARI AUIJLA-SINGH                   |  14-6           
------------------------\                 |
                        |11-TANNER HARTSOC|
                      48|-----------------/
11-TANNER HARTSOCH (OLYM|  FALL 1:02      
------------------------/

                       11-TANNER HARTSOC
                  L-102-----------------\
     12-JOSEPH ROBERTS                  |11-TANNER HARTSOC
 L-45-----------------\              135|-----------------\
                      |12-RAYMOND PAZ (K|  FALL 2:06      |
                   103|-----------------/                 |
     12-RAYMOND PAZ (K|  6-3                              |        Third
 L-46-----------------/                                   |
                                                          |11-TANNER HARTSOC
                                                       166|-----------------
     12-DANIEL MUTTILL                                    |  FALL 1:30      
 L-47-----------------\                                   |
                      |12-JAKE VILLARS (                  |
                   104|-----------------\                 |
     10-JAHKARI AUIJLA|  FALL 3:22      |12-DANIEL MUTTILL|
 L-48-----------------/              136|-----------------/
                       12-DANIEL MUTTILL|  2-0            
                  L-101-----------------/

                                    12-RAYMOND PAZ (K       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-135            |12-RAYMOND PAZ (K
                                                  152|-----------------
                                    12-JAKE VILLARS (|  7-4            
                                    -----------------/
                                    L-136


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 220
12-EDDIE MEISNER (SKIT) 
------------------------\
                        |12-EDDIE MEISNER 
                      49|-----------------\
12-ANDREW WEITZEL (KRID)|  FALL 3:50      |
------------------------/                 |
                                          |12-EDDIE MEISNER 
                                       105|-----------------\
11-JOEY GILLIES (MTAH)                    |  FALL 2:30      |
------------------------\                 |                 |
                        |12-AARON DAVIS (T|                 |
                      50|-----------------/                 |
12-AARON DAVIS (TAHO)   |  FALL 3:00                        |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |12-EDDIE MEISNER 
                                                         181|-----------------
12-JON DEVINE (MTAH)                                        |  FALL 4:55      
------------------------\                                   |
                        |12-JON DEVINE (MT                  |
                      51|-----------------\                 |
11-TYLER DESKINS (KLAK) |  9-5            |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |12-MATTHEW HERRIC|
                                       106|-----------------/
12-JOEL EKLOF (CKIT)                      |  FALL 1:29      
------------------------\                 |
                        |12-MATTHEW HERRIC|
                      52|-----------------/
12-MATTHEW HERRICK (KWOD|  FALL 3:00      
------------------------/

                       12-JON DEVINE (MT
                  L-106-----------------\
     12-ANDREW WEITZEL                  |12-JON DEVINE (MT
 L-49-----------------\              137|-----------------\
                      |11-JOEY GILLIES (|  FALL :36       |
                   107|-----------------/                 |
     11-JOEY GILLIES (|  7-5                              |        Third
 L-50-----------------/                                   |
                                                          |12-AARON DAVIS (T
                                                       167|-----------------
     11-TYLER DESKINS                                     |  FALL :51       
 L-51-----------------\                                   |
                      |12-AARON DAVIS (T                  |
                   108|-----------------\                 |
     12-JOEL EKLOF (CK|  4-1            |12-AARON DAVIS (T|
 L-52-----------------/              138|-----------------/
                       11-TYLER DESKINS |  FALL 2:20      
                  L-105-----------------/

                                    11-JOEY GILLIES (       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-137            |11-TYLER DESKINS 
                                                  153|-----------------
                                    11-TYLER DESKINS |  6-4            
                                    -----------------/
                                    L-138


                    4A Region III Wrestling Championships
                                        Weight class : 285
11-ED TORRES (TAHO)     
------------------------\
                        |11-ED TORRES (TAH
                      53|-----------------\
11-CONNOR WILMOVSKY (OLY|  8-4            |
------------------------/                 |
                                          |11-ED TORRES (TAH
                                       109|-----------------\
10-MASON JOHNSON (KLAK)                   |  2-1            |
------------------------\                 |                 |
                        |11-BEN ANDERSON (|                 |
                      54|-----------------/                 |
11-BEN ANDERSON (SHEL)  |  7-2                              |     Champion
------------------------/                                   |
                                                            |12-KYLE LANOUE (C
                                                         182|-----------------
10-LARKIN WILLIAMS (AURI                                    |  7-2            
------------------------\                                   |
                        |11-DAMIEN MEDEIRO                  |
                      55|-----------------\                 |
11-DAMIEN MEDEIROS (SKIT|  FALL 1:55      |                 |
------------------------/                 |                 |
                                          |12-KYLE LANOUE (C|
                                       110|-----------------/
12-DYLAN BEALE (KLAK)                     |  13-4           
------------------------\                 |
                        |12-KYLE LANOUE (C|
                      56|-----------------/
12-KYLE LANOUE (CKIT)   |  FALL 3:15      
------------------------/

                       11-DAMIEN MEDEIRO
                  L-110-----------------\
     11-CONNOR WILMOVS                  |11-CONNOR WILMOVS
 L-53-----------------\              139|-----------------\
                      |11-CONNOR WILMOVS|  8-4            |
                   111|-----------------/                 |
     10-MASON JOHNSON |  FALL 2:59                        |        Third
 L-54-----------------/                                   |
                                                          |11-CONNOR WILMOVS
                                                       168|-----------------
     10-LARKIN WILLIAM                                    |  6-3            
 L-55-----------------\                                   |
                      |11-BEN ANDERSON (                  |
                   112|-----------------\                 |
     12-DYLAN BEALE (K|  9-3            |10-LARKIN WILLIAM|
 L-56-----------------/              140|-----------------/
                       10-LARKIN WILLIAM|  3-1            
                  L-109-----------------/

                                    11-DAMIEN MEDEIRO       Fifth
                                    -----------------\
                                    L-139            |11-DAMIEN MEDEIRO
                                                  154|-----------------
                                    11-BEN ANDERSON (|  3-0            
                                    -----------------/
                                    L-140


4A Region III Wrestling Championships
Weight Class : 106
1. 12-BRIAN ALONZO (AUBN)	AUBURN       	9-4
2. 11-KOLBY FENTON (SKIT)	SOUTH KITSAP 
3. 11-KENNY HOBBS (KRID)	KENTRIDGE    	6-3
4. 10-TODD LINK (TAHO)	TAHOMA       
5. 09-CONOR BERLIN (KWOD)	KENTWOOD     	17-3
6. 10-IAN FRANZ (BLMN)	BELLARMINE   
Weight Class : 113
1. 11-TIM WHITEHEAD (TAHO)	TAHOMA       	FALL 5:28
2. 12-TY MCCULLOUGH (SHEL)	SHELTON      
3. 12-MICHAEL ROYBAL (TJEF)	THOMAS JEFFER	13-11
4. 10-SAM SCHUESSLER (TAHO)	TAHOMA       
5. 10-JOSH CRIOLLOS (CKIT)	CENTRAL KITSA	11-2
6. 10-JESSE GRICE (SKIT)	SOUTH KITSAP 
Weight Class : 120
1. 10-CRUZ VELASQUEZ (TAHO)	TAHOMA       	12-1
2. 11-WARREN SPRECHER (CKIT)	CENTRAL KITSA
3. 12-KEVIN BISHOP (MTRN)	MT. RAINIER  	6-2
4. 10-JOEL SHERMAN (SKIT)	SOUTH KITSAP 
5. 10-BLAKE HOYLE (TAHO)	TAHOMA       	FALL 3:13
6. 12-KEVIN TRAN (OLYM)	OLYMPIA      
Weight Class : 126
1. 12-STEVE HOPKINS (TAHO)	TAHOMA       	10-2
2. 12-JESSE VAUGHAN (TAHO)	TAHOMA       
3. 10-DALTON MEYERS (KWOD)	KENTWOOD     	3-1
4. 10-TYSON GAILLAC (AUBN)	AUBURN       
5. 11-JAKEOB GARRICK (SHEL)	SHELTON      	FALL :24
6. 11-SEAN LUTOVSKY (SKIT)	SOUTH KITSAP 
Weight Class : 132
1. 11-GABE BOYNAY (TAHO)	TAHOMA       	INJURY DEFAULT
2. 12-JOEY PALMER (TAHO)	TAHOMA       
3. 12-ADAM COFFMAN (SHEL)	SHELTON      	FALL :51
4. 11-JAMIEL JACKSON (KWOD)	KENTWOOD     
5. 11-BEN DELACY (SKIT)	SOUTH KITSAP 	7-2
6. 12-EDUARD YAKIMCHUK (AURI)	AUBURN-RIVERS
Weight Class : 138
1. 12-COLTON MARLOWE (KLAK)	KENTLAKE     	6-4
2. 12-KYLE IVERSON (GHAR)	GIG HARBOR   
3. 11-JOSHUA SMITH (KMER)	KENT MERIDIAN	9-4
4. 11-MALACHI CONKLIN (SHEL)	SHELTON      
5. 11-KEATON DALFREY (AURI)	AUBURN-RIVERS	FALL 3:00
6. 12-BRENDEN HARTSHORN (SKIT)	SOUTH KITSAP 
Weight Class : 145
1. 12-TANNER MJELDE (TAHO)	TAHOMA       	5-3
2. 12-SEAN FARR (KLAK)	KENTLAKE     
3. 12-JACOB SPADONI (GHAR)	GIG HARBOR   	FALL 4:02
4. 12-NATE MEAD (AURI)	AUBURN-RIVERS
5. 11-CODY ROSE (SKIT)	SOUTH KITSAP 	7-0
6. 11-KURTIS KOEMMPEL (CKIT)	CENTRAL KITSA
Weight Class : 152
1. 12-TILDEN SANSOM (AUBN)	AUBURN       	INJURY DEFAULT
2. 11-JOSH TATE (AUBN)	AUBURN       
3. 11-BRYCE BROOME (SKIT)	SOUTH KITSAP 	INJURY DEFAULT
4. 12-DAN HANIGER (TAHO)	TAHOMA       
5. 12-DANIEL COUCH (KRID)	KENTRIDGE    	5-1
6. 11-LOUIS CATILLER (BLMN)	BELLARMINE   
Weight Class : 160
1. 12-JONATHAN OHASHI (KWOD)	KENTWOOD     	10-6
2. 11-SETH MIZOGUCHI (AUBN)	AUBURN       
3. 12-CHRIS BAILEY (KRID)	KENTRIDGE    	5-3
4. 11-TAYLOR LADENBURG (BLMN)	BELLARMINE   
5. 12-BEN SMALL (GHAR)	GIG HARBOR   	5-2
6. 11-SAM SKINNER (SKIT)	SOUTH KITSAP 
Weight Class : 170
1. 11-THOMAS KEMP (KMER)	KENT MERIDIAN	2-1
2. 11-GARRETT AUTREY (TAHO)	TAHOMA       
3. 12-COLBY BARBER (SHEL)	SHELTON      	18-6
4. 12-STEPHEN HEINZE (AUBN)	AUBURN       
5. 12-BRANDON KEBBA (BLMN)	BELLARMINE   	FALL :50
6. 11-JOSH BOEKELMAN (KWOD)	KENTWOOD     
Weight Class : 182
1. 11-AUSTIN PERRY (TAHO)	TAHOMA       	FALL 3:37
2. 11-JAMES WEST (AUBN)	AUBURN       
3. 12-JOHNATHAN DENNIS (SHEL)	SHELTON      	INJURY DEFAULT
4. 10-TRISTAN HARTMANN (SKIT)	SOUTH KITSAP 
5. 10-JON YARBROUGH (KLAK)	KENTLAKE     	INJURY DEFAULT
6. 11-JOSH NEWBILL (OLYM)	OLYMPIA      
Weight Class : 195
1. 12-KW WILLIAMS (TJEF)	THOMAS JEFFER	6-4
2. 11-MATT HOPKINS (TAHO)	TAHOMA       
3. 11-TANNER HARTSOCH (OLYM)	OLYMPIA      	FALL 1:30
4. 12-DANIEL MUTTILLO (SKIT)	SOUTH KITSAP 
5. 12-RAYMOND PAZ (KWOD)	KENTWOOD     	7-4
6. 12-JAKE VILLARS (SKIT)	SOUTH KITSAP 
Weight Class : 220
1. 12-EDDIE MEISNER (SKIT)	SOUTH KITSAP 	FALL 4:55
2. 12-MATTHEW HERRICK (KWOD)	KENTWOOD     
3. 12-AARON DAVIS (TAHO)	TAHOMA       	FALL :51
4. 12-JON DEVINE (MTAH)	MT. TAHOMA   
5. 11-TYLER DESKINS (KLAK)	KENTLAKE     	6-4
6. 11-JOEY GILLIES (MTAH)	MT. TAHOMA   
Weight Class : 285
1. 12-KYLE LANOUE (CKIT)	CENTRAL KITSA	7-2
2. 11-ED TORRES (TAHO)	TAHOMA       
3. 11-CONNOR WILMOVSKY (OLYM)	OLYMPIA      	6-3
4. 10-LARKIN WILLIAMS (AURI)	AUBURN-RIVERS
5. 11-DAMIEN MEDEIROS (SKIT)	SOUTH KITSAP 	3-0
6. 11-BEN ANDERSON (SHEL)	SHELTON      

Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

 

Hit Counter hits