Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

Home | Links | Message Board |  | 2011-12 Info | Washington Hall of Champions

Email Site Admin   |   HS Rankings 2011-12   |  2011-12 HS  | 2011-12 College    |   Events/Camps

Information on how to advertise on this site

Click here for new 2012-13 site

 

 

 

 

 

Rotated ads 12/18/12  top to bottom

 

 

Washington State Folkstyle Championships

January 30, 1999

Marysville, WA

PeeWee | Bantam | Midget | Novice | Schoolboy

Team Results

PeeWee

40 lb.

Alfred Murillo--Sedro-Woolley/Steel Claw

Tanner Mckelvey--Eastside Wrestling Club

Val Chiabai--Unknown

Austin Blau--Sedro-Woolley/Steel Claw

50 lb.

Tyler Korner--Unknown

Andrew King--Marysville Wrestling Club

Marcus Weller--Unknown

Ian O'Bryan-Steel Claw

60 lb.

Damian Bitter--Unknown

Bantam

45 lb.

Spencer Bowers--White River

Joey Denoya--Bethel Freestyle

Nowh Kortos--Highline Hawks

Keely Caldwell--Lakewood Airmen Freestyle

50 lb

Derek Garcia-USA Everett

Steven Evans--Bethel Freestyle

Charles Thompson--Bethel Freestyle

55 lb.

Adam Haugland--Sumner

Dezi Vivance--Burlington Yellow Jackets

Joseph Eidsness--Tri Cities Wrestling

Tyler Stone--Yak-Attack

60 lb.

Michael Wyman--Kirkland

Nate Vasquez--Eastside Wrestling Club

Levi Hall--Highline Hawks

Matthew Thornes--Marysville Wrestling Club

65 lb.

Taylor Meeks--Orting

Luke Angevine--Eastside Wrestling Club

Chase Huntley--Kitsap Ironman Wrestling

Galen Mcknight--Burlington Yellow Jackets

70 lb.

Bradley Gee--Yak-Attack

Adam Wolfe--Snohomish USA Wrestling

Shane Erickson-Bethel Freestyle

Derick Lewis-Highline Hawks

75 lb.

Jordon Frost--Shelton Wildcats Wrestling

Aaron Jones--Chief Kitsap

Ryan Shroyer--Stanwood Scorpions

Preston Werner--Snohomish Usa Wrestling

Midget

50 lb.

Justin Purves--White River

Mark Ballew--Perpetual Motion Mat Rats

Kenny Sanders--Concrete Cobras

Nikita Hayes--U.S.A. Everett

55 lb.

Jim Belleville-Olympia

Jordan Byrd--Monroe

Michael Haas--North Bend Wrestling

JJ Garza-Yakima

60 lb.

Chase Smith-White River

Michael McAllister--Eastside Wrestling Club

Colin Cavanaugh--Burlington Yellow Jackets

Tyler Scoville--Marysville Wrestling Club

65 lb.

Shane Onufer--Lakewood Airmen

Tony Farrington--Orting

Jared Johnson--Eastside Wrestling Club

Chris Myers--Redmond Wrestling Club

70 lb.

Jake Swartz--AWE Auburn

Brent Maybury--Toro

Brendon Bowers--White River

Lucas Musseau--U.S.A. Everett

75 lb.

Michael Deinas--U.S.A. Everett

Justin Whitney--Stanwood Scorpions

Trevor Floyd--Stanwood Scorpions

John Delgado--Monroe

80 lb.

Garrett Rutledge--A.W.E Auburn

Clete Hanson--Newman Lake Wrestling

Brandon Hutchinson--Arlington Boys & Girls

Will Ralston--Bellevue Cougars

87 lb.

Colby Lutz--Battle Ground Wrestling

Anthony Hougland--Sumner

Brock Saxen--A.W.E Auburn

Blair Buchanan--Stanwood Scorpions

95 lb.

Joshua Hairgrove--Perpetual Motion Mat Rats-

Jimmy Duncan--Bethel Freestyle

Shay Walker--Unknown

Andrew Hamelin--Marysville Wrestling Club

103 lb.

Keoki Nisley--Lakewood Airmen

112 lb.

Mike Kovarik--Kirkland

Andrew Huston--Inglemoore

Novice

50 lb.

Zachary Kohls--Spanaway

60 lb.

Kelly Kubec--USA Everett

Kenny Kubec--USA Everett

Derek Crouter--Concrete Cobras

Joey Plumb--Unknown

65 lb.

Trevor Hall--Battle Ground

Jonny Gilbertson--USA Everett

Anthoni Hefferman--White River

Lucas Boyle--Hornet Wrestling Club

70 lb.

Kurt Swartz--AWE Auburn

Patrick Simpson--Anacortes Hawkeyes

Matt Hanson--Spokane Valley Vipers

Peter Barnes--Battle Ground Wrestling

75 lb.

Aaron Biggs-Unknown

David Howard-Eastside

JD Goodrich--Wis-Kids Wrestling Club-Stevenson

Jason Kelley--Sedro-Woolley/Steel Claw

80 lb.

Kyle Morrow--Eastside Wrestling Club

Andrew Johnson--Eastside Wrestling Club

Maverick Port--Methow Valley

Torger Twedt--Sky Valley Wrestling/Monroe

85 lb.

Kyle Dukowitz--Bethel

Boden Apple--Kirkland

Brandon Stitch--Battle Ground Wrestling

William Moyer--Kitsap Ironman Wrestling

90lb

Jordan Frisbee- Sedro-Woolley/Steel Claw

Joseph M. Bowen- Top Dog

Reo? ODonnel- Chief Kitsap

Matt Irwin- Arlington

95 lb.

Ben Bradley--Eastside Wrestling Club

Dave Evans--Unknown

Justin Long--Sedro-Woolley/Steel Claw

Connor Hyntley--Chief Kitsap

100 lb.

Cale Chewing--Yelm Freestyle Club

Chewning Owens--Yelm Freestyle Club

Ross Plumb--Bethel

Jacob Allen--Unknown

105 lb.

Cory Creighton--Wis-Kids Wrestling Club

John Gates--Bethel

Eric Ruiz--Highline Hawks

David Meherg--Chief Kitsap

112 lb.

Keoni Niscey--Lakewood Airmen

Devon Waldon--Tri Cities Wrestling

Ryan Baldassin--Bellevue Cougars

130 lb.

Chris Frerich--Chief Kitsap

Trevor Moore--Sno River Wrestling-Carnation

Ive Eagle--Monroe

Alan Randell--North Shore

140 lb.

Justin Chhour--Yelm Freestyle Club

Joey Hairgrove--Monroe

Schoolboy

70 lb.

Brandon Davis--Bethel Freestyle

Jeff Rutledge--Unknown

Kiel Danko--Anacortes Hawkeyes

Brian Oppenlander--Arlington Boys & Girls

75 lb.

Bradley Muri--Lakewood Airmen

Kyle Shattuck--Orting

Bryan Bosch--La Center Hotshots

Keith Richstad--FW EXpress

80 lb.

OJ Hayden--Eastside Wrestling Club

Rich Shattuck--Orting

JJ Westover--White River

Zachery Hawn--Bethel Freestyle

85 lb.

Tony Kubec--USA Everett

Paul Klein--Hornet Wrestling Club

T.C. Imes--Spokane Valley Viper Wrestling

Tracy Walsh--Eastside Wrestling Club

90lbs.

Brent Stover-Bethel Freestyle

Josh Plumb--Vider

Justin Studer--Bellvue Cougers

Rob Kilcup--Fife Toro

95 lb.

Skyler Marler-White River

Jason La Ranoe-Sumner

Joe Vanaman--Fife Threestyle Wrestling Club

Charlie McKenzie--Monroe

100 lb.

Zach Morgan--Selah Wrestling Club

Colin Boyle--Ridgefield Wrestling-Ritzville

Craig Fawcett--Ford

Matt Shanafoot--Eastside Wrestling Club

105 lb.

Jay Carlile--Battle Ground

David Maybury--Lakewood Airmen Freestyle

AJ Romas--Yak-Attack

David McCabe--Lakewood Airmen Freestyle

112 lb.

Bryan Cruz--Bethel Freestyle

Kenny McNeese--AWE Auburn

Ian Richards--Bethel

Devin Knight--Sedro-Woolley Steelclaw

120 lb.

Tanner McCoy--Sedro-Woolley Steelclaw

Sterling Morat--Wis-Kids Wrestling Club-Stev

Cobin Bluth--Hotshot Usa Wrestling

Brian McEwen--Chief Kitsap

130 lb.

Tim Wallace--Kent

Austin Roe--Marysville Wrestling Club

Randy Newton--Blaine Barracudas

AJ Lins-nirstadt--Marysville Wrestling Club

150 lb.

Andrew Bolen--Hotshot Usa Wrestling

Mike Gilmore--Blaine Barracudas

160 lb.

Chet Slevin--Blaine Barracudas

Clint Osborn--Lake Stevens Wr. Club

Kyle Bressler--FW Express

230 lb.

Aaron Chriss--Bethel Freestyle



Girls portion of the Tournament

PeeWee--40-Tahnee Barber-USA Everett

Midget--50-Nikita Hayes-USA Everett

Novice-70-Chelsea Hayes-USA Everett













Team Results by number of Champions

USA Everett-4

Bethel-4

Lakewood-4

White River-4

Battleground-3

Eastside-3

Auburn-3

Sedro Woolley/Steelclaw-3

Chief Kitsap-2

Yelm-2