Contact Dave Gilbertson by E-Mail to see about advertising on this site:  Click Here

Home | Links | Message Board |  | 2011-12 Info | Washington Hall of Champions

Email Site Admin   |   HS Rankings 2011-12   |  2011-12 HS  | 2011-12 College    |   Events/Camps

Information on how to advertise on this site

Click here for new 2012-13 site

 

 

 

 

 

Rotated ads 12/18/12  top to bottom

 

 

Washington Four-Time High School State Placers

8/23/2005:   I have compiled a list of 4X HS state medalist. Here is what I have so far. I don't have time to look up who the 4x placers were, and the specifics, but I will continue to add to the list from the info given to me by other people. Please EMAIL me the full name, school, division, years covered by placings and what the placing was each year. The EXACT format I need for the information is shown below. If everyone that knows someone from the list will do a little work (type up the info in the correct format and email it to me) then we can have an accurate history for people to use. Please follow the format. What I did below was from memory so I may need some corrective info such as years or placings on those guys. Thanks for any help on this project.  Email Dave Gilbertson if you have updates or corrections to this list.

Before around 1996 there was no 4A so 3A guys before that were from the big schools.

 

4A

Tyler Davis - Union 3A 09-10 4A 11-12 (7-4-7-3)

Sam Villegas - Royal City 1A 06-08 (2-2-1), Moses Lake 4A 2009 (2nd)

Sam Ottow - Snohomish 4A 06-09  (6-2-2-1)

Cody Quinn - Kentwood 4A  06-09 (5-3-4-2)

Brian Owen - University  4A 05-08 (1-2-2-1)

Eric Starks - Battle Ground  05-08 4A (5-1-2-1)

Kelly Kubec - Lake Stevens - 4A 04-07 (3-1-1-1)
Trevor Hall - Battle Ground 4A 04-07 (3-2-1-1)
Jonny Gilbertson - Cascade - 4A  03-06  (5-2-3-3)

Tim Whitley - Wenatchee - 4A  03-06  (4-5-2-2)

Corey Vombaur - Evergreen - 4A 2002-05 (2-3-2-1)

Lester Brown - Lake Stevens - 4A 2002-05 (7-5-1-1)

Tyler Sherfey - Kamiakin - 4A 2001-04 (3-2-1-1)

Derrick McLaughlin - Capital - 4A  2000-03 (6-2-3-3)

Ariel Garza - Moses Lake 3A/4A 99-02 (2-1-6-1)

Burke Barnes - Lake Stevens 4A 99-2002 (1-1-1-1)

Fred Farmer - Battle Ground/Heritage 4A  99-2002 (3-3-2-1)

KC Walsh - Lincoln - 4A  98-2001  (6-5-1-1)

Tommy Owen - University - 4A 1998-2001 (1-1-2-1)

Steve McGettrick - Capital - 3A/4A 1998-2001 (1-1-2-1)

Craig Winona Almira-Coulee-Hartline/ Moses Lake  1A/B-4A 98-01  (7-1-2-3)

Luke Chase - Evergreen/Heritage - 4A- 1998-01  (6-2-2-4)

Charlie Wright  - Pasco 4A  1997-2000  (5-3-2-4)

Travis Pascoe - Lakeland High School (Rathdrum,ID)*/ Gonzaga Prep 4A 97-00 (2-1-1-1)

Eric Schwartz - Southridge 4A 1997-2000  (1-2-2-2)

Luke Crockett - Battleground 4A 1996-99  (7-2-1-1)

Eddie Dahlen - Evergreen - 4A 96-99 (4-3-6-1)

Otto Olson - Everett  4A 93-96  (3-1-1-1)

Kip Hauser - Issaquah  4A  94-97  (8-3-2-4)

3A

Shane Hunt- Sedro Wolley 3A 06-09 (3-3-3-1)

Jason Gray - Enumclaw  3A 06-09 (3-4-1-1)

Matt Sencenbaugh - Auburn  05-08 3A (2-4-1-2)

Isaac Romero - Sunnyside  05-08 2A (2-2-2-1)

Kevin O'Neil - Sedro Woolley  05-08 3A (2-2-2-1)

Michael Mangrum - Auburn Riverside 3A  05-08 (2-1-1-1)

Dan Clausen - Cedarcrest  05-08 3A (6-7-3-1)

Jared Miller - Kelso - 3A 04-07 (6-3-5-2)
Deven Stelter - West Valley - 3A 04-07 (2-2-6-4)
Shane Onufer - Auburn 3A 04-07 (4-2-1-1)
Michael Lomsdalen - Sedro Woolley 3A 04-07 (2-1-1-1)
Brandon Sitch - Kelso - 3A  03-06  (1-1-1-1)

Brad Padgett - White River - 3A 2002-05 (7-5-2-1)

Kyle Bounds - Columbia River - 3A 2002-05 (1-1-2-1)

Manuel Plata - Prosser 3A 2001-04 (7-7-3-1)

Paul Klein - White River - 3A 2001-04 (6-3-1-4)

Greg Ford - River Ridge/Heritage - 3A/4A  2001-2004 (4-8-3-1)

Tony Dorward - Mt. Rainier 3A 2001-2004 (5-3-6-1)

Ty Human - Lake Stevens  3A 00-03 (2-5-3-1)

Aaron Pedeferri - Cedercrest - 3A  00-03  (6-1-1-1)

Kelly Colom - Fife - 3A 1998-2001 (7-7-3-3)

Hopper Pearson - Ferndale 3A 98-2000 and Lake Stevens 2001 (6-3-2-1)

Graham Morin - Bellingham/Squalicum - AA/3A 97-2000 (7-1-1-1)

Tyson Springer - Monroe  3A 97-2000 (3-2-1-2)

Eric Pedeferri - Cedercrest - 3A  97-00  (4-5-3-2)
Brian Gilliam - Sequim 3A  97-2000 (8-5-4-1)

Coyte Cooper - Anacortes 3A  96-99 (2-1-1-1)

Lee Ottow - Monroe 3A  96-99 (1-5-7-6)

J.P. Marinacci Tahoma 95-98 2A(5-2-1) 3A(3)

Chad Wright - Fife  2A 91-94 (2-6-3-1)

Jesse Carkner - Bellarmine Prep - 3A  1991-94 (5-5-3-1)

Boyd Ballard - Marysville - 3A  88-91 (4-3-1-1)

James Stephens - Everett - 3A  88-91 (4-2-1-1)

Tim Kitchen - Wilson - 3A  89-92 (6-2-3-1)

Ricky Christian - Tahoma 3A 1989-92 (3-1-1-1)

Mark Jahnke - Moses Lake - 3A 89-92 (3-2-1-1)

Tom Yamamoto- Richland - 3A 1987-90 (1-1-1-3)

Carl Zamora - Moses Lake - 3A 1985-88 (2-6-2-2)

2A

Sammy Salcedo - Granger 2A 06-09 (7-3-5-2)

Jacob Humphrey - Blaine 2A 06-09 ( 3-2-2-7 )

Nick Burnham  - Black Hills 2A  06-09 (5-1-1-2)

Jimmy Belleville - Black Hills 06-09 2A (1-1-1-1)

Cody Miller Deer Park 2A 06-09 (8-2-1-1)
Brandon Leliefeld Deer Park 2A 06-09 (6-3-3-1)

Reid Chivers- Lakeside/Bellingham 2A 06-09 (4-1-1-1)

JJ Garza - Toppenish - 2A 04-07 (4-5-1-1)
Kellen Hopkins - East Valley - 2A 04-07 (3-5-1-1)
Dan Clausen - Cedarcrest - 2A 04-07 (6-7-3-1)
Dallas Hintz - Ephrata - 2A 04-07 (2-6-2-2)

David Snyder - Medical Lake -2A 03-06 (8-5-3-3)
Levi Jones - Lakeside - 2A  03-06  (7-2-2-1)

Junior Gonzalez - Kiona-Benton 2A 02-05 (8-7-3-5)

Daniel Currula - Elma - 2A - 2002-05  (7-4-3-7)

Scott Thompson - East Valley Yakima 2A 2002-05 (8-1-3-7)

Edgar Mendez - Connell 2A  2002-2005  (3-3-7-2)

Jordan Bradbury - Montesano 2A 99-02 (2-2-2-2)

Jon Limbeck - Cashmere - 2A 1999-2002 (3,7,5,1)

Martin Mitchell - Tonasket 2A 98-2001 (1-1-1-1)

Nathan Skuza - Elma 2A  1998-2001 (3-2-7-8)

Ross Kondo - Othello - 2A 1996-99 (6-8-2-2)

Matt Westenfelder Lakeside - 2A 96-99 (5-3-1-1)

Marcus Mays - Ellensburg 2A 1995-98 (7-2-3-1)

Josh Graeber - Tenino - AB 95-97, 2A 98 (4-6-2-8)

Travis Knutson - Kiona-Benton 2A 95-98  (5-1-2-2)

Jordan Ottow - Monroe 2A  94-97 (6-2-6-2)

Shaine jaime-Wapato 1A 94-95 2A 96-97 (5-3-5-1)
Ryan Rupe - Elma - A/b & 2A 93-96 (4-4-2-2)

Andy Cook - Burlington  2A  93-96 (1-2-1-1)

Chad King - East Valley Spokane 91-94 (6-2-1-1)

Pat Connors - RA Long - 2A 91-94 (1-1-1-1)

Sal Prado - Selah 2A 89-92 (6-2-2-2)

Chris Jenson - Hoquiam - 2A 88-91 (3-1-1-1)

David Graham - Elma -1A/2A - 1986-89 (4-1-1-1)

Dale Blad - Deer Park & Enumclaw 2A 1984-87 (4-1-1-3)

Barry Lauderdale - Riverside (Milan) - 2A 1983-86 (5-4-2-2)

Doug Hanby - Orting & Rogers 2A 1981-1984 (2-3-3-2)

Torey McCully - Elma - 2A - 1980-83 (6-2-1-1)

1A/B

Shannon Maris-Orting High School -1A 09-12(6-5-1-1)

Drew Templeman - Orting 1A 09-12 (1-1-1-1)

Antonio Brown - Orting 1A 08-11(3-2-2-1)

Sam Chapman - Vashon  07-10 (7-1-2-1)

Garrett Mann-Orting High School -1A 07-10(1-3-1-1)
Taylor Meeks-Orting High School -1A 07-10(3-1-1-1)

Mat Slaybaugh - Pomeroy  B  07-10 (4-2-3-2)

Daniel Oshaughnessy Kittitas 1b/2b 06-09 (8-3-2-1)

JJ Gubler Republic 2B 06-09 (3-1-1-1)

John Thompson Orting 1A 06-09 (2-1-2-1)

Angel Ledezma - Royal 1A 06-09 (2-2-2-2)

Steffan Ellison - Newport 1A (6-6-4-5)
Daniel Swain - Newport 1A (2-2-3-1)

Jacob Lauderdale - Lakeside 1A 06-09 (4-1-1-1)

Tye Knebel - Pomeroy - 1B/2B 06-09 (7-3-3-1)
Josh Eldred - Reardon 1A/2B 05-08 (8-4-3-1)

Quinton Vickaryous - Onalaska 1A  05-08 (7-4-5-3)

Parker Williamson - Castle Rock 1A  05-08 (8-4-5-7)

Kyle Johnson - Lakeside 1A  05-08 (2-2-3-1)

Jordan Hancock - Republic 2B  05-08 (3-1-1-1)

Justin Eastman - Rochester 1A  04-07  (3-1-2-1)

Tony Farrington - Orting  1A (6-1-1-1)

Arturo Barajas - Royal - 1A  04-07  (6-4-1-2)

Seth Schertenleib - Republic - 1A  03-06 - (4-3-1-1)

Benton Crow - Raymond - 1A  03-06  (7-6-1-1)

Maverick Port - Liberty Bell - 1A  03-06  (3-1-2-1)

Ryan Anderson - Tonasket - 1A  03-06  (7-3-1-1)

Derek Hall Colfax 1A 2002-05 (4-2-3-2)

Kevin Mitchell Tonasket 2A/1A 2002-05 (7-4-1-1)

Tyler Peasley Okanogan 1A/B 2002-2005 (5-6-4-2)

Kerry Green Lake Roosevelt 1A 2001-04 (8-2-1-4)

Ismael Campos - Warden - 1A 2001-04 (4-3-1-1)

Jose Tanguma Warden 1A 2000-03 (4-1-1-1)

Shane Proctor Lake Roosevelt 1A 2000-03 (2-3-3-2)

David Barber Orting 98-01 1A (8-6-3-2)

Courtney Tuller - Liberty Bell - 1A 1998-2001 (3,2,1,1)

Marc Eylar - Okanogan - A/B  1996-99 (4-2-1-5)

Dwayne Magnusson - Blaine-A/B  94-97 (2-2-1-1)

Shaine Jaime - Wapato 1A 94-95 2A 96-97 (5-3-5-1)

Tony Harriman - Blaine-A/B 93-96 (4-1-1-1)

Per-Lars Blomgren - Vashon - A/B 92-95 (4-2-1-1)

Chad Ripke - Medical Lake - 1A  90-93 (6-5-3-4)

Kalin Makaiwi - Willapa Harbor - 1A - 1991-1994 (4-3-1-1)

Rich Wheeler - Vashon - A/B 1988-91 (3-1-2-1)

Jason Seal - Toppenish - 1A 1989-91 (2-2-1-1)

Demitrious Ramos - Wapato 1A 1989-91 (1-1-2-3)

Nate Button - Blaine HS - 1A 1987-1990 (5-3-4-3)

Charlie Bass - W. F. West  -  1A 1983-1986 (3-2-2-3)

Dennis Percifield - Columbia-Burbank  -  1A  1983-89 (6-6-8-4)

Bryce Hall - Connell - 1A 1980-1983  (1-5-1-1)

Russ Elliott - Cashmere - 1A 1980-1983 (2-1-1-1)

David Nielson - Royal  -  1A  1980-83 (2-1-1-1)

Greg McCary - Connell - 1A 1978-1981 (3-2-1-2)

Rick Johnson - Montesano - 1A  1975-78  (3-1-3-2)

Chico Mata - Connell - 1A 1973-1976  (4-2-2-4)

Jerry Lorton - Goldendale - 1A/B  1972-1975  (4-1-1-1)

Girls

Sheridan McDonald - Kiona-Benton 08-11 (1-1-1-1)

Madeleine Wolczko - Vashon 08-11 (5-6-5-2)
Alisha Beach - Kelso 07-10  (1-1-3-1)

Jomae Alewine - Lake Stevens  07-10 (4-4-2-1)

Madeleine Wolczko - Vashon 08-11 (5-6-5-2)